مهم‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ که هر مدیری باید بداند!

 

مزایای دیجیتال مارکتینگ چیست؟ به عبارتی چرا یک مدیر باید از ایجاد چنین بخشی در سازمان خود دفاع کند؟ چه توجیهی برای فعالیت‌های مربوط به دیجیتال‌مارکتینگ وجود داشته و سازمان‌ها «چه چیزی را از دست می‌دهند» اگر دیجیتال‌مارکتینگ را از برنامه‌ها و فعالیت‌های خود حذف کنند؟ قصد داریم در این مقاله از «بکوش» به این سوالات پاسخ دهیم…

 

در سال‌های اخیر شاهد تحولات مختلفی بوده ایم و دنیا آن دنیای ۵۰ سال پیش نیست. از تولید انبوه آمریکایی و استانداردسازی تا ظهور «جعبه جادویی تلویزیون» که اکنون چندان جادویی هم به نظر نمی‌رسد؛ گذشت و گذشت و نگاه‌های متعددی درباره بازاریابی و فروش شکل گرفت، تا امروز حکمفرما شدن اینترنت و دنیای دیجیتال نویدِ بلوغ «دیجیتال مارکتینگ» را بدهد.

اگر مارکتینگ را  به عنوان علمی که به بررسی نیازهای مشتری و حتی ایجاد نیاز خاصی در جهت معرفی و عرضه سودآور محصول می‌پردازد، در نظر بگیریم؛ بازاریابی دیجیتال همین نیت را درفضای دیجیتال دنبال می‌‌کند.

در واقع به طور کلی اینطور استدلال می‌شود که چون «مشتریان» در حال حاضر بیشترین حضور را در «فضای دیجیتال» دارند، فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ اثربخشی بالا، به‌صرفه و مهمتر از همه قابل اندازه‌گیری دارد

پس با چنین پیش‌زمینه‌ای می‌توان دیجیتال مارکتینگ  رامعرفی برند و پیشبرد فروش محصولات  از طریق یک یا چند کانال دیجیتال دانست.

ابزارهایی وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی، گوگل آنالیتیکس، ادوردز، تبلیغات بنری و کلیکی دیجیتال، این مهم را میسر می‌کنند.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

مطابق ظاهر: «دیجیتال» شدن مارکتینگ خود یکی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ است

ذات و ماهیت دیجیتال‌مارکتینگ به گونه‌ای است که تمرکز بر زمینه‌های خاصی را ایجاب می‌کند. مثلا امکان سنجش‌های آماری پیشرفته که به کمک کامپیوتر میسر می‌شود، باعث شده که سنجش و اندازه‌گیری «شاخص‌های کلیدی عملکرد» و «عوامل کلیدی موفقیت» در دیجیتال مارکتینگ اهمیت یابد.

در واقع دقیق‌ترین تحلیل ها با پیشرفته‌ترین ابزارها، جواب بسیاری از سوالات یک کسب‌وکار را  با جزئیات و برای شاخص‌هایی با ابعاد  و تاثیرهای مختلف نشان می‌دهند.

در عین حال دیجیتال مارکتینگ برای رسیدن به جایگاه و بلوغ امروزی تحولات مهمی را به نفع «مشتری‌محور» بودن از سر گذرانده است.

در حقیقت دیجیتال مارکتینگ ۲ رویکرد سنتی و درون گرا را به خود دیده است.

آنچه تحت عنوان اثربخشی و مزایای دیجیتال‌مارکتینگ مطرح می‌شود، ناظر به رویکرد سنتی بازاریابی دیجیتال نیست، چرا که این جهت‌گیری با «بازاریاب محور بودن» فروش به هر قیمتی را دنبال میکرد و در این راه از ایمیل‌های اسپم، تماس‌های بی‌ملاحظه و تبلیغات مخل خاطر استفاده می کرد.

مثلا امکان سنجش‌های آماری پیشرفته که به کمک کامپیوتر میسر می‌شود، باعث شده که سنجش و اندازه‌گیری «شاخص‌های کلیدی عملکرد» و «عوامل کلیدی موفقیت» در دیجیتال مارکتینگ اهمیت یابد و جزئی از مزایای دیجیتال مارکتینگ باشد. در واقع دقیق‌ترین تحلیل ها با پیشرفته‌ترین ابزارها، جواب بسیاری از سوالات یک کسب‌وکار را  با جزئیات و برای شاخص‌هایی با ابعاد  و تاثیرهای مختلف نشان می‌دهند


 

مزایای رقابتی دیجیتال مارکتینگ:

مزایای رقابتی دیجیتال مارکتینگمهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ کدام هستند؟

ماهیت و تکنولوژیک بودن دیجیتال مارکتینگ مزایای اختصاصی و رقابتی برای آن فراهم کرده که ما سعی می‌‌کنیم در ادامه اشاره‌ای به آن داشته باشیم.


مقاله‌ی مرتبط: استراتژی دیجیتال‌مارکتینگ چیست و چگونه شکل می‌گیرد؟


بازاریابی درون‌گرا:

بازاریابی درون‌گرا یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ است و در نهایت با افزایش قدرت مصرُکنندگان وشدیدتر شدن رقابت در بازارهای مختلف، بازاریابی مشتری‌محور جاذبه‌ای خود را در عرصه دیجیتال مارکتینگ تثبیت کرد.

این رویکرد با بها دادن به مولفه‌هایی نظیر سئو، وب‌لاگ‌نویسی به دنبال جلب توجه مشتریان بود، جایی که وقتی مشتریان شما را پیدا می‌کردند، با دریافت خدمات مختلف، هرچه بیشتر به سوی شما راغب می‌شدند.

ایجاد برند:

برندینگ و مزایای دیجیتال مارکتینگ

برندینگ دیجیتال یکی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ است

ایجاد برند یک مزیت اختصاصی برای دیجیتال مارکتینگ نیست ولی یک «مزیت رقابتی» برای آن است. بله! برندینگ در فضای آفلاین به خصوص از طریق تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد و فعالیت‌های روابط عمومی انجام می‌شود.

با این وجود پروسه برندینگ در فضای آفلاین ریسکی، زمان‌بر، گران و در مجموع پیچیده است. شما نهایتا متوجه نمی‌شوید در ازای آنچه پرداخت کرده‌اید چه به دست آورده‌اید.

در حقیقت ۲ نقطه‌ضعف تبلیغات در فضای آفلاین یعنی «گران بودن» و «عدم امکان سنجش اثربخشی» به نقاط قوت و مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ بدل شده‌اند که ما در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مقرون به صرفه‌ بودن دیجیتال مارکتینگ:

مقرون به صرفه بودن یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ است، زمانی تولید و مصرف فراورده های هنری، آموزشی، فرهنگی و رسانه‌ای در انحصار عده‌ای خاص بود، همین تلویزیون مدت‌ها طول کشید تا در دسترس همه قرار گرفت، حتی تلفن، خط موبایل و گوشی موبایل هم در ابتدا در دسترس همه نبودند، از طرفی تامین بودجه سرسام‌آور نهادهای بزرگی مانند صدا و سیما و شهرداری باعث شد که تبلیغاتی مانند آگهی‌های تلویزیونی و استفاده از بیلبورد بسیار گران باشد.

اما چنین شرایطی برای دیجیتال مارکتینگ صدق نمی‌کند، در حقیقت این رویکرد اجازه می‌دهد «تبلیغات تن‌دوخت» خود را پیاده‌سازی کنید، تبلیغاتی که مطابق ابعاد سازمان شما و البته جیبتان باشد.

به طور کلی سرویس‌های تبلیغاتی اقتصادی در فضای دیجیتال مارکتینگ زیاد به چشم می‌خورند، از طرفی وجود ویژگی «پرداخت برحسب میزان استفاده» به شما امکان صرفه جویی زیادی در مخارجتان را می‌دهد.

سنجش اثربخشی دیجیتال مارکتینگ:

در همین مورد بالا که مثال بیلبورد را به عنوان یک رسانه گران تبلیغاتی مطرح کردیم، اگر در ازای هزینه‌های انجام شده به «آژانس واسطه» که آن فضا را از آن تهیه کرده‌اید بگویید که «پس چرا فروش من بالا نرفت؟» مسئول این آژانس این بهانه را خواهد آورد که اثر تبلیغات معطوف به آگاهی‌بخشی و برندینگ شده و در آینده احتمالا جواب خواهد داد!

در واقع شما ریسکی کرده‌اید که میزان آن و هزینه ای کرده اید که بازده آن را نمی‌دانید.

با این حال در دیجیتال مارکتینگ چنین وضعیتی وجود ندارد؛ یک دلیل آن ذات تکنولوژیک و دقیق بودن ذاتی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بوده و دلیل دیگر آن حضور شرکت‌های بزرگ و معتبر جهانی نظیر «گوگل» است. جایی که خاطر شما برای هر ریالی که پرداخت کرده‌اید و نحوه هزینه‌کرد آن راحت است.


مقاله‌ی مرتبط: مهمترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ و پیامدهای رعایت نکردن آن‌ها


فروش شخصی:

فروش شخصی و مزایای دیجیتال مارکتینگ

فروش شخصی یکی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ است

فروش شخصی در بازاریابی کلاسیک هم حضور دارد، ولی دشواری آن باعث شده تا هر کسی به سراغ آن نرود؛ ولی از آنجایی که خاصیت تکنولوژی آسان‌تر کردن کارهاست، در اینجا هم فروش شخصی به یک کار ساده تبدیل شده  و از مزایای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود..

فروش شخصی در دیجیتال مارکتینگ از طریق کانال اختصاصی «ایمیل» قابل انجام است، سرویس‌های CRM که باز بخشی از دیجیتال مارکتینگ هستند، به پیشبرد فروش از این طریق کمک شایانی می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی مختلف نظیر اینستاگرام و توئیتر ابزارهای دیگری هستند که انجام فروش شخصی را به مزیتی برای دیجیتال‌مارکتینگ تبدیل می‌کنند. توجه کنید که حتی فروش تلفنی اگر شماره‌ی تلفن مذکور ناشی از فعالیت‌های سرنخ‌سازی دیجیتال‌مارکتینگ به دست آمده باشد، فروش مستقیمی محسوب می‌شود که در حوزه‌ی دیجیتال‌مارکتینگ رخ داده است.

بازاریابی مستقیم:

بازاریابی مستقیم یکی دیگر از مزایای دیجیتال مارکتینگ است، پیامک و ایمیل ۲ کانالی هستند که انحصارا برای بازاریابی مستقیم استفاده می‌شوند. در بازاریابی مستقیم شما با جمع‌آوری سرنخ‌های اطلاعاتی ایمیل و شماره موبایل به ایمیل‌مارکتینگ و بازاریابی پیامکی می‌پردازید، خوبی کار این است که سامانه‌هایی هستند که این ماموریت‌ها را به شکلی کاملا هوشمند، منعطف و اتوماسیون شده انجام می‌دهند. سامانه‌هایی نظیر میلرلایت و سند این بلو از این جمله هستند؛ همچنین شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ را مطالعه نمایید.

بازار هدفمند:

در بازاریابی کلاسیک سرفصلی تحت عنوان Targeting یا هدف‌گیری مخاطب هدف وجود دارد، با این وجود در اینجا هم هدف گیری دقیق کار آسانی نیست؛ یعنی شما عده ای را هدف می‌گیرید ولی پیام شما به عده ای دیگر ارسال می‌شود. لازم است باز مثال بیلبورد را به خاطر آورید!

در دیجیتال مارکتینگ اما باز دقت نظر و فیلترهای دقیق‌تری وجود دارند، مثلا وقتی به وسیله ابزاری مانند گوگل ادز، تعیین می‌کنید که مخاطبان محل خاصی مدنظر شما هستند، تبلیغ شما صرفا برای آن‌ها به نمایش درمی‌آید و این هدفمندی از مزایای دیجیتال مارکتینگ است.

وفاداری به برند:

اصولا دیجیتال مارکتینگ میانه بسیار خوبی با «پروموشن» دارد. صدور کد تخفیف آنی برای مشتری، ایجاد باشگاه مشتریان، مشخص کردن دقیق مشتریان برگشتی نسبت به مشتریان جدید، تنها در بستر دیجیتال مارکتینگ ممکن بوده و امکان ایجاد وفافداری به برند، در صورت استفاده درست از ابزارهای اختصاصی پروموشن‌ در دیجیتال‌مارکتینگ را ممکن می‌کند و این از مزایای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.

افزایش اثربخشی کانال فروش:

فروش لحظه نهایی و مصادف با کسب پول از مشتریست، لحظه نهایی که در بسیاری از موارد با وجود نزدیک شدن به آن نهایتا محقق نمی‌شود. در دنیای بازاریابی کلاسیک مدیران فروش از انواع سیاست ها نظیر تخفیف، تغییر شیوه قیمت گذاری، افزایش بودجه تبلیغاتی، به خدمت گرفتن نیروهای بیشتر فروش برای افزایش فروش استفاده می‌کنند.

با این حال این فعالیت‌ها اکثرا خروجی ایده‌آلی ندارد و بازده مطلوب نیست؛ در دیجیتال مارکتینگ اما فروش اصولا تدریجی و به وسیله سرنخ‌سازی انجام می‌شود؛ بنابراین اگر فروش هدف نهایی یک کسب‌وکار دیجیتال باشد، بهبود آن که به عنوان «افزایش نرخ تبدیل» انجام می‌شود، تابع اعمال و سیاست‌هایی متفاوت از فروش کلاسیک است.

ما در مقاله‌ای جداگانه به مبحث بهینه‌سازی نرخ تبدیل در یک مقاله‌ی جداگانه خواهیم پرداخت، اما به صورت اجمالی هم در این قسمت از مقاله‌ی مهمترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به آن پرداخته‌ایم. با این حال به طور کلی رویکردهای بهینه‌سازی نرخ تبدیل و ابزارهای آن اختصاصا در دنیای دیجیتال مارکتینگ در دسترس هستند، از این رو اعتبار این رشد دهنده‌ی کسب‌وکار را باید برای دیجیتال‌مارکتینگ منظور کرد و یکی از مزایای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود.


مقاله‌ی مرتبط: آموزش جامع گوگل‌ادز از صفر تا ۱۰۰؛ از سیر تا پیاز!


قیف فروش:

قیف فروش و مزایای دیجیتال مارکتینگ

ساختار منعطف و چند مرحله‌ای قیف فروش دیجیتال یکی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ است

در یک قیف فروش مراحل مختلفی وجود دارد. در ابتدا یک «غریبه» از طریق یک کانال به سایت شما وارد می‌شود.

در این مرحله ذهن و قضاوت این «غریبه» نسبت به شما خالیست، با این حال هر لحظه ممکن است با بی‌اعتنایی او مواجه شوید و یک «مشتری بالقوه» را برای همیشه از دست بدهید!

برای این که این اتفاق نیفتد، باید «توجه» او را جلب کنید و برای این منظور بهتر است با مدلِ معروف تبلیغات موسوم به AIDA هم آشنا شویم.

AIDA یک سرواژه از واژه‌هایِ Attention, Interest, Desire, Action است.

Attention مطابق تاکید ما در این مرحله به «توجه» مخاطب به یک موضوع اشاره دارد، در نتیجه این «توجه جلب شده» Interest یا همان علاقه در مخاطب ایجاد شده و در نتیجه این تمایل Desire یا «تمایل» او که از علاقه قوی‌تر و به عمل نزدیک‌تر است، برانگیخته می‌شود. در مرحله نهایی اما باید Action‌ به معنای «اقدام» از مخاطب سر بزند، اقدامی که مدنظر شما و احیانا خرید محصولتان است.

بله در مرحله دوم قیف فروش «غریبه» با جلب توجهش به بازدیدکننده شما تبدیل می‌شود، با این حال هنوز روی شما حسابی باز نمی‌کند، پس شما هم نباید فعلا روی او حسابی باز کنید! در عوض باید او تبدیل به «سرنخ» شود. سرنخ کسی است که به نحوی به شما علاقه‌مند شده و یا مستعد آن است و شما با اطلاعاتی که از او دریافت کرده‌اید، این علاقه را تقویت می کنید.

در نتیجه «نزدیکی و تعامل» بیشتر با سرنخ انتظار می رود که او مشتری ما شود. هنگامی که این اتفاق رخ دهد، محصول، پشتیبانی و خدمات پس از فروش اهمیت بسیاری پیدا می‌کنند.

یعنی اگر مشتری از سرویس/محصول، پشتیبانی و خدمات‌پس از فروش راضی باشد، خوشحال شده و در کسوت یک هوادار به رایگان ما را به دیگران توصیه خواهد کرد.

با این حال جدای از کسب‌وکار که برای جلب مشتری و فروش محصولات خود خیالاتی در سر می‌پروراند، مشتری هم در فرایند خرید «متحمل» یک سفر می‌شود و هم آن قیف و هم این سفر از مزایای دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌روند:

سفر مشتری:
الگوی کلی «سفر مشتری» از تشخیص و شناخت یک مسئله توسط وی شروع می‌شود، در مرحله بعد او تعدادی گزینه را برای حل این مسئله لحاظ می‌کند و در نهایت تصمیم می گیرد که کدام گزینه را انتخاب کند. گزینه ای که بهتر است خرید از شما باشد. مفاهیم جدیدی در سفر مشتری وارد شده و «نقشه سفر مدرنی» را پیش کشیده‌اند. وجه تمایز این مفاهیم تکیه بر «خدمات پس از فروش» و تمام نشدن قیف فروش پس از دریافت محصول توسط مشتریست. در واقع از این منظر پس از خرید مشتری تازه کار شما شروع می‌شود و شما باید تمام نارضایتی‌های پس از خرید مشتری را برطرف کنید.

 

رسانه‌سازی دیجیتال مارکتینگ:

رسانه‌سازی و مزایای دیجیتال مارکتینگ

رسانه‌سازی در دنیای دیجیتال یکی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ است

بیشترین کارایی و مزیت دیجیتال‌مارکتینگ برای کسب‌وکارهای کوچک است. از این نظر دیجیتال‌مارکتینگ فاصله‌ی شرکت‌های بزرگ و کوچک را کمتر از همیشه کرده است. شرکت‌های کوچک با توجه به بودجه‌ی محدود خود همیشه گلایه می‌کنند که چگونه می‌توانند به شکلی موثر و مقرون‌به‌صرفه تبلیغات انجام دهند و از ظرفیت رسانه‌های مختلف برای معرفی و ترویج محصولات خود استفاده کنند؟

دیجیتال‌مارکتینگ به طور عام و بازاریابی اینترنتی به طور خاص، این دغدغه را تا حد بسیار زیادی برای آن‌ها کمرنگ می‌کند و این از مزایای دیجیتال مارکتینگ است.

مسئله این است که این کسب وکارها حتی فکر تبلیغ در تلویزیون، بیلبورد و حتی جراید کثیرالانتشار را نمی‌توانند به ذهن خود خطور دهند، اگرچه که به نظر من اصلا نیازی به این کار نیست. با این حال سوالی که دیجیتال مارکتینگ به آن پاسخ می‌دهد، آن است که: «پس آنها باید از طریق چه بسترها و رسانه‌هایی خود را معرفی کنند؟» من این سوال را ساده و صریح پاسخ می‌دهم: «وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی» و اگر بپرسید که:

«وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خودمان یا دیگران؟» من پاسخ خواهم داد: «البته که هر دو، اما شما حتی می‌توانید صرفا به وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی خودتان متکی باشید» و یا به اصطلاحِ من برای خود «رسانه‌سازی» کنید و این یکی از گران‌سنگ‌ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ است که در اختیار شما قرار گرفته است.

در حقیقت قبل از اوج گیری و بلوغ اینترنت در دنیا، یا رسانه وجود داشت و یا کسب‌وکار. یعنی اگر شما یک خبرگذاری، شبکه کابلی یا ماهواره‌ای  یا روزنامه و مجله بودید که خب اصلا کسب‌وکار شما رسانه بود! و اگر کسب وکاری غیررسانه‌ای بودید که معنی نداشت تلویزیون ماهواره‌ای یا روزنامه برای خود تاسیس کنید.

از این جهت همیشه عده‌ای واسطه و دلال وجود داشتند که کسب‌وکارها را به آن رسانه‌های مذکور وصل می‌کردند بیزینس‌های اغلب بزرگ محصولاتشان را در آن رسانه‌ها تبلیغ کنند.

اما با اوج‌گیری و بلوغ اینترنت حالا کسب‌وکارها سایت‌های کم‌هزینه ولی به شدت موثر داشتند. پیدا شدن سر و کله‌ی شبکه‌های اجتماعی حتی این وضعیت را برای آن‌ها جذاب‌تر هم می‌کرد، چرا که آن‌ها رسانه‌هایی عمومی‌تر و صمیمی‌تری بودند که با فراهم کردن ارتباطات تعاملی‌تر اجتماعی، ارتباطی ملموس‌تر و طبیعی‌تر بین کسب‌وکارها و مخاطبانشان به وجود می‌آوردند.


مقاله‌ی مرتبط: بهینه‌سازی موتور جستجو نه در حرف بلکه در عمل!


تولید محتوا در رسانه‌های کسب‌وکار:

در ارسال یک پیام ۳ عنصر همیشگی شامل فرستنده، گیرنده و کانال وجود دارند. فرستنده و گیرنده از طریق «کانال» ارتباط برقرار می‌کنند.

اما ما به عنوان «فرستنده» باید محتوایی را به مخاطب (گیرنده) ارائه کنیم. خب حالا این محتوا چیست؟

 

«محتوا» در دیجیتال‌مارکتینگ

محتوا و مزایای دیجیتال مارکتینگ

تولید محتوا یکی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ است

محتوا پیامی است غیر مستقیم که هدفش نه فروش و تبلیغ مستقیم بلکه ارائه اطلاعاتی مفید به منظور بیشتر علاقه‌مند کردن او به کسب وکار است. یکی از انواع محتوا، «محتوا متنی» است، آنچه تحت عنوان وبلاگ نویسی در سال‌های اخیر رواج یافته و البته با بروز پیام رسان و شبکه های اجتماعی از دوران «اوجش» قدری فاصله گرفته است.

پس متن محتواست ولی محتوا فقط متن نیست: انواع تصایر، شامل تصاویر گرافیکی، اینفوگرافیک‌ها، تصاویر مستند ثبت شده با دوربین، موشن‌گرافیک‌ها و ویدئوها انواع دیگر محتوا هستند که بر کارکرد بصری مغز انسان تکیه می‌کنند و از اثربخشی بالا در زمان کوتاه برخوردار هستند.

در واقع روی بورس قرار داشتن مباحث UI-UX‌ و موشن گرافیک همین سمت و سو را نشان می‌دهد.

۲ نوع شاخصِ دیگری از محتوا «ویدئو» و «پادکست» هستند که بعدا در مقاله‌های‌ی مفصلی در باب آن صحبت خواهیم کرد. آنچه مشخص است این ۲ نوع محتوا که بر بستر وب نشر و رونق می‌یابند، نشانه‌هایی از مزایایی دیجیتال مارکتینگ برای صاحبان کسب‌وکارها هستند.

مزیت ویدئو و پادکست ماندگاری ذهنی ساده‌تر و پایدارتر آن نسبت به متن است.

توجه کنید که اثربخشی  ویدئو صرفا به «فرم و فرمت» آن مربوط نیست. بلکه پیامی که از این طریق منتقل می‌شود، در درجه اول اهمیت قرار دارد.

در مورد محتوای متنی نیز چنین مسئله‌ای صادق است. تمام هنر و اصالت بازاریابی محتوا که همه را به خود جلب کرده در همین «به دل نشستن و صمیمی و صادقانه» بودن آن است، به قول معروف: «آنچه که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.»


مقاله‌ی مرتبط: مهمترین اصطلاحات دیجیتال‌مارکتینگ که هر مارکتر باید بداند


بستر اصلی ارائه‌ی محتوا در دیجیتال‌ مارکتینگ

وب‌سایت به عنوان یک کانال ارتباطی:

وبسایت به عنوان یک زیر ساخت در دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار میگیرد. کسی نمی تواند بدون داشتن وبسایت فعالیت کامل دیجیتال مارکتینگ انجام بدهد. بازاریابی از طریق سایت و اتکا به این ارزانِ معجزه‌گر از مزایای دیجیتال مارکتینگ است.

البته ممکن است سوال کنید که ما اگر یک پیج در شبکه‌های اجتماعی هم داشته باشیم میتوانیم با آن فروش داشته باشیم . بله شما با یک پیج اینستاگرام می توانید فروش انجام بدهید. اما کار دیجیتال مارکتینگ  نمیتوانید انجام بدهید!

 

توجه کنید که اثربخشی  ویدئو صرفا به «فرم و فرمت» آن مربوط نیست. بلکه پیامی که از این طریق منتقل می‌شود، در درجه اول اهمیت قرار دارد. در مورد محتوای متنی نیز چنین مسئله‌ای صادق است. تمام هنر و اصالت بازاریابی محتوا که همه را به خود جلب کرده در همین «به دل نشستن و صمیمی و صادقانه» بودن آن است، به قول معروف: «آنچه که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.»

وب‌سایت در مقایسه با شبکه‌های اجتماعی

سایت و شبکه اجتماعی

سایت یا شبکه‌های اجتماعی: کدام یک از مزایای دیجیتال مارکتینگ هستند؟

نمیتوانید بیزینس خودتان را صرفا به سمت فضای شبکه‌های اجتماعی ببرید و تصور کنید که در حال فعالیت دیجیتال مارکتینگ هستید.

.به همین خاطر ما زیرساخت فعالیت های دیجیتال مارکتینگ را  وبسایت در نظر می گیریم. ممکن است شما به جای وبسایت، APP داشته باشید ایرای ندارد. App و وبسایت؛ این دو دارایی‌هایی متعلق به شما بوده و از مزایای دیجیتال مارکتینگ هستند. اما در فضای شبکه‌های اجتماعی شما نمی توانید چنین ادعایی انجام دهید. دلایل زیادی برای این کار وجود دارد یکی از آن دلایل در ادامه گفته می شود:

یک مطالعه‌ی موردی:
شخصی در سال ۹۲ در شبکه اجتماعی فیس بوک اکانتی بسیار پرطرفدار داشت و  خیلی از افراد عضو این صفحه بودند زیرا هم مطالب خیلی جذاب و خوبی داشت و هم خیلی وایرال می شد. روی آن پیج یک میلیون نفر فالوور وجود داشت. درآمد صاحب پیج از طریق گرفتن تبلیغات بر روی همین پیج بود و تنها تبلیغاتی در حوزه آموزش و کتاب و انتشارات و … می گرفت. با همین تبلیغات روزانه ۱ میلیون تومان درآمد داشت . در حال حاضر فکر میکنید درامد این شخص چقدر است؟ صفر! چرا؟ زیرا Facebook دیگر مورد استقبال مردم ایران نیست. ما نمیتوانیم بیزینسمان را ۶ ماه در یک حوزه و ۶ ماه دیگر در حوزه‌ای دیگری کار کنیم  و به ساختارهایی با ثبات برای توسعه کسب‌وکار احتیاج داریم. این ساختار باثبات و کلاسیک در دنیای دیجیتال‌مارکتینگ وب‌سایت کسب‌وکار است.

 

البته دقت داشته باشید اینکه  شبکه اجتماعی را به عنوان زیرساخت نمیتوانیم حساب بکنیم به این معنی نیست که از پتانسیل آن غافل شویم . شبکه‌های اجتماعی هم به نوبه‌ی خود از مزایای دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شوند. اما برای یک کسب‌وکار جدی آن اطمینانِ خاطری که سایت ایجاد می‌کند را ندارند.

بنابراین اگر یک شبکه اجتماعی به نام اینستاگرام وجود دارد حتما و حتما از آن استفاده های خوبی را انجام بدهیم و روی موج آن سوار شویم تا جایی که این موج وجود دارد. اما زندگی خود را بر روی آن موج نمی سازیم که اگر آن موج از بین رفت کلِ بیزینس و کسب و کار ما هم نابود بشود.

 

در این مطلب به مهم‌ترین مزایای دیجیتال‌ مارکتینگ پرداختیم. بازاریابی درون‌گرا، برندینگ، هدفمندی، قابلیت سنجش اثربخشی، فروش شخصی، وفاداری برند، فروش موثر و بهینه‌سازی آن و نهایتا قابلیت رسانه‌سازی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ بودند که در این مقاله مطرح شدند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط واتس‌اپی!
به کمکی احتیاج دارید؟
سلام! هر سوالی دارید پاسخگو هستم