مهمترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ و پیامدهای رعایت نکردن آن‌ها

چرا ایمیل‌مارکتینگ کهنه نمی‌شود و چرا برای اجرای مناسب آن باید بازاریابی کلاسیک بدانید؟

پایه و اساس ایمیل‌مارکتینگ برخلاف تصور عده‌ای اتفاقا ربطی به مباحث نرم‌افزاری و قابلیت‌های فلان یا بهمان سرویس ارائه دهنده‌ی این خدمات ندارد، بلکه ارتباط آن با اساس بازاریابی است، جایی که ایمیل‌مارکتینگ معادل همان بازاریابی مستقیم در قرن ۲۱ است. بازاریابی مستقیم در بازاریابی کلاسیک به معنای ارتباط مستقیم با مشتری است. بازاریابی مستقیم مبتنی بر پایگاه داده‌ی مشتریان است. عاملی که آن را از دیگر ابزارهای ارتباطات یکپارچه‌ی بازاریابی متمایز می‌کند، تعاملی بودن آن است. این ابزار همچنین واسطه‌های میان تولید‌کننده و مصرف‌کننده را از بین می‌برد و از این جهت یک بازی برد-برد است. ایمیل‌مارکتینگ واجد تمام ویژگی‌های بازاریابی مستقیم در دنیای مدرن امروزیست

 

در این مقاله قصد داریم تا در بکوش در مورد مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ و الزامات آن صحبت کنیم. بیایید در ابتدا اینطور شروع کنیم: ایمیل‌مارکتینگ چه چیزی «نیست؟!»

ایمیل‌مارکتینگ فقط بر روی سرنخ‌‌های خودتان به عنوان یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ

نکته‌ اول اینکه ارسال ناخواسته و بدون اجازه ایمیل برای مخاطبانی که چنین اجازه‌ای را به شما نداده‌اند در همان گام اول باعث تخریب ارتباط شده و اثربخشی سایر فعالیت‌ها را از بین می‌برد. پس قبل از هر کاری به این توجه کنید که ارتباط شما در ایمیل مارکتینگ باید به وسیله فرایند سرنخ سازی و با رغبت خود مخاطبان انجام شود و لاغیر.

ایمیل مارکتینگ خریدن بانک اطلاعاتی ایمیل از دیگر کسب‌وکارها و یا ارائه‌دهنده‌‌گان چنین خدماتی نیست، چرا که آن‌ها سرنخ‌های شما نیستند. آن‌ها مشخصات و ایمیل افرادی هستند که با شما ارتباط نداشته‌اند و از این که ایمیل‌شان در اختیار شما قرار گرفته اگاه و احتمالا راضی نیستند، همین است که هنگامی که با ایمیل شما مواجه می‌شوند احتمالا تعجب می‌کنند، در بهترین حالت روی ایمیل کلیک نمی‌کنند، در حالت‌های ناخوشایندتر لغو اشتراک کرده و حتی شما را اسپم گزارش می‌کنند، در نتیجه شما اسپمر شناخته می‌شوید، بقیه‌ی ایمیل‌هایتان نیز احتمالا اسپم می‌شوند و بدتر از همه برای شمایی که احتمالا از سرویس‌های رایگان شرکت‌هایی مانند  SendinBlue و یا mailerlite استفاده می‌کنید، خبر بد این خواهد بود که آن‌ها با اطلاع از آمار اسپم شما این خدمات رایگان را قطع خواهند کرد. در نتیجه باور و فهم این نکته یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ است.

آن‌ها مشخصات و ایمیل افرادی هستند که با شما ارتباط نداشته‌اند و از این که ایمیل‌شان در اختیار شما قرار گرفته اگاه و احتمالا راضی نیستند، همین است که هنگامی که با ایمیل شما مواجه می‌شوند احتمالا تعجب می‌کنند

به تصویر زیر دقت کنید:

ایمیل‌مارکتینگ سرنخ‌‌ها

ایمیل‌مارکتینگ بر روی سرنخ‌های خودتان یکی از مهمترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ است که رعایت آن به خوذی خود شاخص‌های شما در این حوزه را بهبود می‌دهد

در تصویر بالا پشتیبان میلرلایت برخورداری از سرویس رایگان ارسال ایمیل به ۱۰۰۰ مشترک را منوط به آگاهی از نتایج استفاده آزمایشی از این سرویس تا سقف ارسال ایمیل رایگان به ۵۰۰ مشترک کرده و گوشزد کرده است که آمار شاخص‌های نرخ اسپم، نرخ پرش و نرخ باز شدن برای این منظور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بله! به هر حال ایمیل‌مارکتینگ یکی از کانال‌های دیجیتال‌مارکتینگ برای ارتباط با مشتریان است که به خصوص بعد از جذب سرنخ و اطلاعات آن‌ها بسیار استفاده می‌شود تا مشتری بالقوه به به مشتری بالفعل تبدیل شود. همچنین ایمیل‌مارکتینگ یکی از استراتژی‌های اصلی در کمپین‌های دیجیتال تبلیغاتی است، به این معنا که نوعی از کمپین‌های تبلیغاتی دیجیتال اصولا با هدف جذب اطلاعات سرنخ‌ها انجام می‌شود؛ این نکته به این معناست که رعایت مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ، به موفقیت استراتژی‌های کلان‌تر دیجیتال مارکتینگ ختم می‌شود. یک مثال برای این منظور اینکه: یک آژانس مسافرتی یک کتاب راهنمای جامع درباره استانبول به صورت PDF تهیه می کند، سپس در سایت‌های مختلف تبلیغات نیتیو مربوط به این کتاب را انجام می‌دهد.

افراد که جذب عنوان و ارزش پیشنهادی تبلیغ شده‌اند بر روی لینک کلیک می‌کنند و به صفحه‌ی فرود کتاب وارد می‌شوند. حالا آٰژانس در قالب یک Call to Action از فرد می‌خواهد که برای دانلود کتاب ایمیل و شماره تلفن خود را وارد کند.

اکنون کسب‌وکار می‌تواند مقالات مرتبط و حتی تورهای خود را در قالب ایمیل برای او ارسال کند. این کاری است که ایمیل مارکتینگ برای شما انجام می‌دهد. (این یک مثال واقعی و مربوط به کمپین فلایتیو است)

در فرایند سرنخ‌سازی، گفته می‌شود که این فرایند از طریق کسب اطلاعاتی مانند تلفن و ایمیل میسر می‌شود. در حقیقت هنگامی که ایمیلی را به بانک اطلاعاتی خودمان از مخاطب اضافه می‌کنیم تازه کارمان شروع می‌شود و باید به واسطه ایمیل بر روی سرنخ کار کرده و او را به لحظه خرید نزدیک‌تر کنیم. در نتیجه اتصال ارگانیک فعالیت‌های سرنخ‌سازی به کسب اطلاعات مشتریان (بازاریابی پایگاه داده) یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ محسوب می‌شود.

 

چرا ایمیل‌مارکتینگ منسوخ نمی‌شود؟
اگرچه که شاید تصور شود در کشور ما ایمیل مارکتینگ تا حدی تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌ها قرار گرفته و رونقی در حد آن‌ها ندارد؛ ولی نکاتی در این باره مطرح است. اول اینکه «آمار دقیقی» در این رابطه وجود ندارد و نتیجه‌گیری بی‌رونق شدن ایمیل مارکتینگ بیشتر از زاویه رونق تلگرام و اینستاگرام مطرح شده است. دیگر آنکه شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام «امروز هستند و فردا نیستند» در حالی که ایمیل یک کانال تثبیت شده است. از طرفی حاکمیت ایمیل مارکتینگ در کشورهای پیشرو در کسب‌وکار نشان می‌دهد که باید آن را همچنان جدی گرفت و برای پیشرفت کسب‌وکار در فضای دیجیتال از آن استفاده‌ای مناسب کرد. در حقیقت هم براساس گزارش سالانه دیجیتال‌مارکتینگ امریکا ۸۹٪ از بازاریابان وجود ایمیل مارکتینگ را برای رسیدن شرکت به هدفش مهم تلقی کرده‌اند. همچنین ۵۶٪ از کسب‌وکارها اذعان کرده‌اند که برای رسیدن به اهداف تجاری از کمپین‌های ایمیلی استفاده می‌کنند.

چند ارائه‌کنندی سرویس ‌ایمیل‌مارکتینگ در سطح بین‌المللی و داخلی

ابزارهای مهمی برای ارسال ایمیل به مخاطبان وجود دارند ,Mailchimp, sendinblue و Mailerlight, mailster از این جمله‌اند.

البته که برای استفاده از این سرویس‌ها یا نرم‌افزارها مشکلاتی مانند تحریم و عدم استفاده از قابلیت‌های حرفه‌ای به علت نبودِ امکان پرداخت بین‌المللی وجود دارد.

تعدادی از شرکت‌های ایرانی نیز در این زمینه فعالیت می‌کنند که میل‌چی یکی از معروف‌ترین‌های‌ آن‌هاست. و عده‌ای نیز بیشتر امکان استفاده از بانک‌های اطلاعاتی دیگر برای ارسال ایمیلِ تبلیغاتی را فراهم می‌کنند.

با این حال هر سرویس‌دهنده ایمیل مارکتینگ دو خدمت اصلی را ارائه می‌کند و البته باید ارائه کند تا به عنوان یک ابزار ایمیل مارکتینگ قابل طرح باشد.

این ۲ بخش شامل Subscribe و Campaigns هستند و تمامی فعالیت‌های ایمیل مارکتینگ در هر سرویس‌دهنده‌ای با اتکا بر این ویژگی‌ها انجام می‌شوند.

در پلت‌فرم ایمیل مارکتینگی مانند Mailerlite در بخش Subscribers بخشی به اسم Groups وجود دارد و شما در این قسمت مخاطبان‌تان را گروه‌بندی می‌کنید.

 


مقاله‌ی مرتبط: بازاریابی اینترنتی چیست و چه تحولاتی در کسب‌وکار ایجاد کرده است؟


گروه‌بندی مخاطبان برای ارسال خبرنامه به عنوان یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ:

توجه داشته باشید که این گروه‌بندی مخاطبان، بر اساس Value صورت می‌گیرد. در واقع براساس انواع ارزش‌هایی که به سرنخ‌ها ارائه می‌کنیم، مخاطبان را در گروه‌های متفاوتی قرار می‌دهیم.

مثلا  ارزشی مانند  pdf رایگان در موضوعی خاص را به عده‌ای ارائه می‌دهیم و یک وبینار رایگان در موضوعی دیگر را به عده‌ای دیگر، بنابرین دو گروه وبیناری‌های موضوع X و pdfای‌های موضوع y را برای گروه‌های مختلف ایجاد می‌کنیم.

این به دلیل ارتباط منطقی ایمیل مارکتینگ با lead Generation است، در واقع ایمیل مارکتینگ پیش‌برنده پرورشِ سرنخ‌های ماست، بنابراین Valueهایی که در رویکردهای سرنخ‌سازی ما استفاده می‌شوند در ایمیل مارکتینگ هم مورد تاکید قرار می‌گیرند. نهایتا اینکه ارائه ارزش متفاوت و شخصی‌سازی شده برای دسته‌های مخاطبان یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ تلقی می‌شود.

اما چرا به مخاطبان ارزش‌های متفاوتی ارائه می‌کنیم؟

دلیل این کار چیست؟ پاسخ آن است که آن‌ها نیازها و سلایق متفاوتی از یکدیگر دارند.  در واقع منطق تقسیم‌بندی مشتریان که در بازاریابی کلاسیک حاکم است در اینجا نیز صدق می‌کند. مثلا در همین بکوش، ما ۵ دسته‌ی روانشناسی، بازاریابی، سرمایه گذاری، کسب‌وکار و تولید‌محتوا داریم. خب! اگرچه که ممکن است مخاطب مقالات روانشناسی به مقالات سرمایه‌گذاری نیز علاقه‌مند باشد ولی ما به طور پیش‌فرض این امر را منتفی می‌دانیم، بنابراین در آینده که بخواهیم ایمیل مارکتینگ انجام دهیم، جزوه‌ی راه‌اندازی کسب‌وکار را که برای دانلود در صفحه‌ی اصلی سایت قرار گرفته است، برای همه ارسال نمی‌کنیم، چرا که ما ۵ دسته مخاطب داریم که فقط یک دسته از آن‌ها به مطالب مربوط به بیزینس علاقه‌مند هستند.

بنابراین ما ۵ سرنخ‌ربا برای ۵ دسته مخاطب طراحی می‌کنیم و برای هر دسته یک صفحه‌ی فرود جداگانه طراحی می کنیم، در این ۵ صفحه‌ی فرود برای هر دسته یک سرنخ‌ربای اختصاصی قرار می‌دهیم: برای دسته‌ی روانشناسی یک راهنمای جامع روانشناسی، برای دسته‌ی بیزینس یک راهنمای بیزینس و همینطور الی آخر

توجه کنید که در نهایت اطلاعات این ۵ دسته‌ی مثالی از طریق ۵ فرم متفاوت در ۵ لیست متفاوت ذخیره می‌شوند و ما در آینده برای مخاطبان روانشناسی فقط خبرنامه‌ی مقالات روانشناسی می فرستیم و برای مخاطبان بیزینسی، فقط خبرنامه مقالات بیزینسی. امیدوارم که از خلال این توضیح و مثال منطق تقسیم‌بندی مخاطبان در ایمیل‌مارکتینگ را دریافته باشید، چرا که دسته‌بندی مخاطبان یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ محسوب می‌شود.

 

اما انجام این‌ کارها در عمل چگونه ممکن است؟
یک سرویس‌دهنده‌ی ایمیل‌مارکتینگ مانند mailerlite را در نظر بگیرید شما  در داشبوردتان می‌توانید به این Groupها Subscribeهایی را اختصاص دهید. یک روش مناسب برای این کار واردسازی لیست مخاطبین از طریق یک فایل اکسل است؛ در این حالت لیست مخاطبین که در فایل اکسل قرار داده شده به برنامه وارد شده و در فیلدهای متناظر مانند نام و نام خانوادگی و ایمیل که مهمترین فیلد است، قرار می‌گیرد.

۲ شاخص مهم در ایمیل‌مارکتینگ به عنوان مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ

توجه کنید که در استراتژي ایمیل مارکتینگ خود حتما باید به ۲ شاخص اهمیت بدهید، یکی نرخ باز شدن یا همان open Rate و یکی نرخ کلیک کردن یا همان click Rate.

شاخص نرخ باز شدن ایمیل

نرخ باز شدن به این اشاره می‌کند که ایمیل ارسالی ما به وسیله چه درصدی از دریافت کنندگان ایمیل باز شده است.

شاخص نرخ کلیک ایمیل

شاخص مهم دیگر نرخ کلیک است، پیش‌نیاز این شاخص باز شدن ایمیل به وسیله مخاطب و رخ دادن شاخص open Rate است؛ پس از اینکه ایمیل باز شد، حالا باید مخاطب روی لینکی که او را به صفحه فرود هدایت می‌کند، کلیک کند تا Click Rate رخ دهد.

اما چه مولفه‌های اثرگذاری برای افزایش نرخ open Rate و Click Rate وجود دارد؟

مولفه‌های تاثیرگذار بر شاخص نرخ باز شدن ایمیل

مشخصا مولفه‌هایی بر روی شاخص open Rate تاثیر می‌گذارند، شاید شما هم با من موافق باشید که اولین و مهترین آن‌ها «عنوان ایمیل» است. عنوان ایمیل یکی از مهم‌ترین موارد در ایمیل‌مارکتینگ بوده و نقشی اساسی در مهم‌ترین استراتژي‌های ایمیل‌مارکتینگ دارد.


مقاله‌ی مرتبط: آموزش جامع گوگل‌ادز از صفر تا ۱۰۰ از سیر تا پیاز!


اما درباره عنوان چه نکاتی باید در نظر گرفته شود؟ به طور کلی این نکات از این قرارند:

نکات مهم در نوشتن عنوان ایمیل:

  • اختصار در عنوان را فراموش نکنید
  • نیاز‌های مخاطبتان را بیان کنید
  • شخصی‌سازی کنید
  • از افعال عمل‌گرا (دستوری) استفاده کنید
  • منظورتان را واضح بیان کنید
  • میزان شفافیت عنوان را تست کنید
  • صادقانه حرف بزنید

اختصار در عنوان ایمیل:

خب! اختصار در عنوان ایمیل را عمدا در ابتدا مطرح کردیم، آنچه عنوان نویسی ایمیل و به طور کلی ایمیل‌نویسی را سهل و ممتنع می‌کند، همین فضای کم برای نوشتن و کوتاه نویسی است؛ در حقیقت شما برای همراه کردن و جلب‌توجه مخاطب فضا و زمان بسیار کمی دارید.

مخاطب در لیست ایمیل خود تعداد زیادی از آن‌ها را می‌بیند در حالی که بسیاری از آن‌ها ناخواسته و اسپم بوده و توجهی در او برنمی‌انگیزند. همین باعث می‌شود که بعضا تر و خشک با هم سوخته و حتی ایمیل‌هایی با محتوا و پیشنهادهای ارزشمند از نظر مخاطب دور بمانند.

در هر صورت عنوان باید مختصر و گیرا بوده و با بیان لبِ کلام، اصطلاحا به خال بزند.

بیان نیاز مخاطب در ایمیل:

مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ

نگرش بازاریابی محتوایی در ایمیل‌مارکتینگ (بیان و رفع نیاز مخاطب در ایمیل) یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ محسوب می‌شود.

نکته دوم در این لیست «بیان نیاز» مخاطب است، این مسئله در وهله اول به ایمیل مارکتینگ مربوط نیست، بلکه به این مربوط است که مخاطب شما که از قضا ایمیلش در بانک اطلاعاتی شماست، تا چه حد به درستی انتخاب شده و «مخاطب هدف» است و شما برای جلب رضایت این مخاطب هدف چه برنامه‌ای دارید؟در این صورت بیان نیاز مخاطب به طور خودکار در چارچوبِ کسب‌وکار شما قرار می گیرد و شما فقط باید با نگرش بازاریابی محتوایی در ایمیل‌مارکتینگ خود، این مرتفع کردن نیاز را با ابزارهایی مانند ایمیل پرزنت کنید. در حقیقت باید فعالیت‌های بازاریابی محتوایی خود را به ایمیل‌مارکتینگ خود متصل کنید.

در این مرحله انطباق ۲ مسئله اساسی در سطح اصول دیجیتال‌مارکتینگ لازم است؛ یکی اینکه بنا بر بخش‌بندی بازار و ساخت پرسونا «مخاطب‌های هدف» خود را پیدا کنید و حالا ارزش‌های پیشنهادی خود را به این مخاطبان ارائه کنید. در چنین جایگاهی ایمیل مارکتینگ به عنوان یک مجرای ابلاغ پیام بازاریابی که حاوی ارزش پیشنهادی برای مخاطبان هدف است، خواهد بود و درک چنین نکته‌ای یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ خواهد بود.

شخصی‌سازی ایمیل به عنوان یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ:

به نکته سوم که «شخصی‌سازی ایمیل» است می‌رسیم، این نکته در سال‌های اخیر بیشتر در دستور کار قرار گرفته و جدای از الزامات تکنیکی نه چندان پیچیده‌ی آن (خواندن فیلدهای نام و نام خانوادگی کاربر از پایگاه داده‌ی مخاطبان) یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ محسوب می‌شود. مثلا  هنگامی که یک فرد در سایت ما ثبت‌نام می‌‌کند، نام و نام خانوادگی وی در اختیار شما قرار می گیرد. مثلا علی حیدری. هنگامی که شما می‌‌خواهید به علی حیدری به عنوانِ مخاطب ایمیل بزنید نباید علی‌رغم برخورداری از این اطلاعات از آن‌ها استفاده نکنید. شما باید او را با نامش صدا بزنید! به جای سلام کاربر عزیز، بگویید سلام علی حیدری عزیز!

توجه کنید در وهله اول مخاطبان شما براساس ارزشی که به آن‌ها ارائه می‌شود در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرند، بعد این ارزش در قالب یک ایمیل به او ارائه شده و از اطلاعات دریافتی هم استفاده می‌شود.

مثلا اگر من مخاطبی هستم که به دنبال دریافت فصل ۱ کتابی، اطلاعات خود را در اختیار شما قرار داده‌ام. شما می‌توانید در ایمیلی من را اینگونه خطاب کنید: «علی حیدری عزیز! فصل ۲ کتاب مورد علاقه‌ات را دریافت کن!»

استفاده از افعال دستوری و امری:

نکته ۴ که استفاده از افعال امری و دستوری است ریشه در روانشناسی مخاطب داشته و در خودِ عنوان پیشنهادی هم مشخص است. به طور مشخص انسان‌ها در وضعیت‌های مختلف مستعد تردید و شک هستند که نهایتا منجر به بی‌عملی و انفعال می‌شود.

اما هنگامی که به مخاطب می‌گویید: «دریافت کن» به او در غلبه کردن بر شک و  تردیدش کمک کرده و احتمال باز کردن ایمیل و کلیک کردن بر CTA را افزایش می‌دهید.

واضح و گویا بودن عنوان ایمیل

نکته ۵‌ام بیان واضح منظورتان است و اهمیت بسیاری دارد، پیچیدگی کار این است که عنوان ایمیل در عین حال باید جذاب، ترغیب‌کننده، کوتاه و در عین حال واضح باشد. گاه یکی از این مولفه‌ها، مولفه‌ای دیگر را قربانی می‌کند، مثلا شما عنوانی جذاب و خوش‌آهنگ نوشته‌اید که عنوان و مقصودِ شما را منتقل نمی‌کند و یا برعکس عنوانی گویا وجود دارد که بسیار خبری، خشک و بی‌روح به نظر می‌رسد؛ از این جهت برقراری تعادل بین این مولفه‌ها و در این موردِ خاص بیان واضحِ منظورتان تا سرحدِ امکان باید مدنظر قرار بگیرد.

انجام A/B Testing روی عنوان ایمیل به عنوان یکی از مهم‌ترین استراتژي‌های ایمیل‌مارکتینگ:

نکته ۶ ام اینکه  نیازی به تاکید نیست که A/B Testing یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ است. مسلما یکی از مولفه‌هایی که در ایمیل مورد A/B testing‌ قرار می‌گیرد همین عنوان ایمیل و از یک جهت «شفافیت» آن است.

در حقیقت انجام این کار از جهت بررسی نگاه دیگران راجع به یک موضوع است. مثلا هنگامی که شما از تمامی ابعاد یک موضوع آگاهی دارید، شاید اشاره‌ای اجمالی منظور را به شما برساند ولی در مورد مخاطب لزوما اینطور نیست.

شما با در میان گذاشتن عنوان ایمیل با اعضایی از درون یا بیرون سازمانتان بازخوردهایی را راجع به شفافیت عنوان دریافت کرده و به نظرِ مخاطب در این باره نزدیک می‌شوید.


مقاله‌ی مرتبط: مهم‌ترین اصطلاحات دیجیتال‌مارکتینگ که هر مارکتر باید بداند!


خودداری از اغراق بیش از حد در عنوان ایمیل:

مهمترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ

کپی‌رایتینگ مناسب در عنوان ایمیل‌ها یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ محسوب می‌شود

نکته ۷ام اینکه یک سوتعبیر در مورد تبلیغات وجود دارد که آن «اغراق» است؛ توجه کنید بین اغراقی که نهایتا منتهی به دروغ شده با «برجسته‌سازی تبلیغاتی» تفاوت وجود دارد.

این عدم صداقت و دروغ‌پردازی‌ها در ایمیل‌مارکتینگ هم رسوخ کرده و منجر به عناوینی مانند «درآمد ۱۰۰ میلیونی در یک ماه» شده که به وجه ایمیل‌مارکتینگ حرفه‌ای صدمه جبران‌ناپذیری می‌زند.

پس سعی کنید در عنوان ایمیل باوجود «برجسته‌سازی تبلیغاتی و تاکید بر ارزش پیشنهادی» صادقانه رفتار کرده و به ورطه دروغ‌پردازی‌های رایج گرفتار نشوید.

این عدم صداقت و دروغ‌پردازی‌ها در ایمیل‌مارکتینگ هم رسوخ کرده و منجر به عناوینی مانند «درآمد ۱۰۰ میلیونی در یک ماه» شده که به وجه ایمیل‌مارکتینگ حرفه‌ای صدمه جبران‌ناپذیری می‌زند.

۳ نکته مهم در ایمیل برای افزایش نرخ کلیک به عنوان مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ:

مهمترین استرات‌تژی‌های ایمیل‌مارکتینگ

 توجه به قیف ایمیل مارکتینگ، چینش عناصر متنی، بصری و CTA‌‌ها از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ محسوب می‌شوند

اما اگر یک عنوان جذاب باعث افزایش احتمال باز شدن ایمیل شود، کلیک کردن بر روی CTA غالبا هدف نهایی در ایمیل مارکتینگ است. اما چه عواملی بر این شاخص اثرگذار است؟


مقاله‌ی مرتبط: بهینه‌سازی موتور جستجو نه در حرف بلکه در عمل 


۱. از چینش مناسب متون و تصاویر به شکلی مکمل و معنی دار استفاده کنید

نکته دوم اینکه متن و تصویر المان‌های اصلی یک ایمیل هستند، ایمیل‌هایی با فرمت HTML‌ که به وسیله سرویس‌هایی نظیر SendinBlue یا Mailerlite قابل تهیه هستند، این امکان را به شما می‌دهند که صفحه ایمیلی زیبا طراحی کنید.

علاوه بر یک متن جذاب که کم وبیش از قواعد «عنوان نویسی» در فرمی بلندتر تبعیت می‌کند، تصاویری که در کنار متن نیز استفاده می‌کنید نیز باید حاملِ بار معنایی و نه صرفا عنصری تزئینی و بعضا بی‌ربط باشد.

۲. CTA در ایمیل:

از طرفی دیگر هدف نهایی در این بخش کلیک بر روی CTA است. CTA در ایمیل نیز از قواعد CTA در صفحات وب پیروی می‌کند. در اینجا نیز CTA باید واضح و برجسته بوده و چشم را به طرف خود جذب کند.

در واقع دکمه CTA باید از بقیه ایمیل مجزا باشد، همچنین لازم است که متنی انگیزشی برای آن در نظر گرفته شود. متن CTA باید دستوری، دقیق و کوتاه بوده و حس کمبود زمان را ایجاد کند. CTA می‌تواند دربردارنده‌ي یک پیشنهاد باشد؛ در نوشتن متن CTA باید از خلاقیت هم استفاده و در عوض از کلمات بیش‌ازحد رایج و کلیشه‌ای اجتناب کرد.

۳. ایمیل‌مارکتینگ نیز یک فرایند قیفی و برنامه‌ریزی شده است!

سوم اینکه در ایمیل‌مارکتینگ عجول نباشید اینکه کسی ایمیل خود را در اختیار شما قرار داد به این معنی نیست که شما از چند ساعت بعد، وقت‌وبی‌وقت، پیشنهادات فروشِ ریز‌ و درشت خود را به او ارائه کنید، چرا که مخاطبی را که برای جذب و دریافت ایمیلش، هزینه‌ی مشخص و قابل‌توجهی را کرده‌اید، از دست می‌دهید!

در حقیقت بیشتر ایمیل‌های شما و خصوصا چند ایمیل اول باید رویکرد محتوایی و ارائه‌ی مقاله داشته باشد، بعد از آن می‌توانید هر چند ایمیل یک بار، یک ایمیل فروش را نیز لابه‌لای ایمیل‌های محتوایی و به قصد پروموشن به او بفرستید.

توجه کنید که رعایت این نکات شانس موفقیت شما را بالا برده و این عوامل جز مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ محسوب می‌شوند.


مقاله‌ی مرتبط: استراتژی دیجیتال‌مارکتینگ چیست و چگونه شکل می‌گیرد؟ 


موارد دیگر در ایمیل مارکتینگ:

مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ

نگاهی به سایر موارد باقی‌مانده از مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ

برای ترویج بیشتر ایمیل خود، حتما از لینک اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید تا مخاطب شما در صورت تمایل آن را با دوستانش به اشتراک بگذارد.

همچنین مشخصا لازم است تا در ایمیل مارکتینگ خود دکمه لغو عضویت را در نظر بگیرید تا اگر مخاطب به هر علتی خواست، بتواند اشتراک خود در خبرنامه را قطع کند.

نهایتا  به خاطر داشته باشید که از آنجایی که ایمیل مانند پیامک و تلفن، یک فضای شخصی برای مخاطب است که بر آن مالکیت دارد و مثلا مانند یک وب‌سایت یک فضای عمومی نیست؛ اگر ارتباط شما از طریق این کانال‌های شخصی نه مبتنی بر اسپم و Cold Calling ، بلکه براساس پرورش سرنخ، ارائه ارزش و جلب اعتماد باشد، از اثربخشی بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. به عبارتی مخاطب ترجیح می‌دهد از طریق ایمیل خود بازاریابی شود تا اینکه تبلیغات شما را از طریق لینک‌های دیگر مشاهده کند.

در این مقاله با مهم‌ترین مولفه‌های استراتژی ایمیل‌مارکتینگ آشنا شدیم. دانستیم که رابطه‌ی پرورش سرنخ‌ با ایمیل مارکتینگ چگونه است و چرا باید مخاطبان را بر حسب ارزش‌های موردنظرشان دسته‌بندی کنیم؟ نهایتا ۲ شاخص اصلی ایمیل‌مارکتینگ برای شما شرح داده شد و از عوامل اثرگذار بر هر یک از این شاخص ها باخبر شدید.

در این مقاله با مهم‌ترین استراتژی‌های ایمیل‌مارکتینگ آشنا شدیم. دانستیم که رابطه‌ی پرورش سرنخ‌ با ایمیل مارکتینگ چگونه است و چرا باید مخاطبان را بر حسب ارزش‌های موردنظرشان دسته‌بندی کنیم؟ نهایتا ۲ شاخص اصلی ایمیل‌مارکتینگ برای شما شرح داده شد و از عوامل اثرگذار بر هر یک از این شاخص ها باخبر شدید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط واتس‌اپی!
به کمکی احتیاج دارید؟
سلام! هر سوالی دارید پاسخگو هستم