آموزش جامع گوگل ادز از سیر تا پیاز! از صفر تا ۱۰۰

چطور با استفاده‌ی بهینه از گوگل‌ادز کسب‌وکارمان را رونق دهیم؟

 

تبلیغات در گوگل یکی از مدرن‌ترین و کارآمدترین مظاهر تبلیغات در عصر چهارم بازاریابی است. استفاده‌ی مناسب از پلت‌فرم تبلیغاتی گوگل می‌تواند بازدهی بالایی از این سرمایه‌گذاری نصیب شما کند و متعاقبا به رشد و توسعه‌ی کسب‌وکار شما کمک کند. استفاده از گوگل‌ادز اگر اهل کامپیوتر و اینترنت نباشید شاید کمی در ابتدا سخت به نظر برسد اما در واقع ابدا اینطور نیست، شما با صرف کمی زمان و آشنایی با مفاهیمی مانند کلمات کلیدی، نحوه‌ی عملکرد موتور جستجو و شاخص‌های اصلی این سرویس و کمی آزمون و خطا خواهید توانست به خوبی با آن کار کنید، هدفی که ما در این آموزش جامع گوگل‌ادز آن را دنبال می‌کنیم. 

 

تبلیغات کلیلکی در گوگل با سرویس Google Ads:

آموزش جامع گوگل‌ادز

گوگل‌ادز چیست؟

یکی از مباحث اصلی که در  «بکوش» به آن می‌پردازیم، تبلیغات است. گوگل‌ادز پلت‌فرم تبلیغاتی شرکت گوگل است که به کسب وکارها اجازه می‌دهد، محصولات خود را با نمایش در نتایج موتور جستجوی معروف این شرکت، نمایش دهند و این جدای از نمایش طبیعی در موتور جستجوست که به شکل ارگانیک و با بهینه سازی موتور جستجو صورت می‌گیرد. انعطاف‌پذیری سیستم گوگل‌ادز از جمله «پرداخت در ازای کلیک» باعث شد که از همان بدو ورود مورد استقبال کسب‌وکارها قرار بگیرد و ما قصد داریم در این آموزش جامع گوگل‌ادز به آن بپردازیم.

 آنچه گوگل‌ادز را متمایز می‌کند رویکرد کلی گوگل در ارائه‌ی محصولات و ذهنیت مشتری‌مدارانه‌ی این شرکت و توجه به مصرف‌کننده نهایی است؛ مسئله‌ای که باعث می‌شود تا رضایت استفاده‌کنندگان از خدمات گوگل، از جمله گوگل ادز در غالب موارد رضایتی حداکثری داشته باشند.

اگر گوگل را در اصل یک موتور جستجو بدانیم، سایر تلاش‌های گوگل و خدماتی که ارائه داده است  در راستای افزایش کیفیت محصول اصلی (موتور جستجو) و البته افزایش درآمد از طریق توسعه خدمات مربوط به این محصول (محصول اصلی شرکت) بوده است.

در چنین رویکردی محصولی مانند گوگل‌ادز به عنوان یک ابزار بازاریابی علاه بر افزایش درآمد گوگل، ارتقای تجربه کاربران از کار با موتور جستجوی این شرکت را در نظر داشته است.

Auction و quality score ۲ ویژگی اصلی در گوگل‌ادز:

در همین راستاست که  مفاهیمی مانند «مزایده» و «امتیاز کیفیت» که اصولا مفاهمیمی اقتصادی و بازاریابانه است تبدیل به Feature (قابلیت‌های اصلی) سرویس گوگل‌ادز شده‌اند.

در قابلیت مزایده ما شاهد استفاده از مکانیسم عرضه و تقاضا در قیمت گذاری «کلمات کلیدی مختلف» هستیم. به این معنا که هر چه کلمه‌ای خواهان بیشتری داشته باشد، قیمت بیشتری خواهد داشت و این باعث می‌شود که گوگل عملا با خارج کردن خود از حیطه قیمت‌گذاری و سپردن آن به «دست بازار» شرایطی منصفانه در قیمت‌گذاری پدید آورده باشد.

«امتیاز کیفیت» و به کارگیری آن به عنوان یک قابلیت در گوگل‌ادز اما، شاهدی بر مشتری‌مداری و خط بطلانی بر اتهام پول‌پرستی به گوگل‌ است. این ویژگی باعث می‌شود تا کسب‌وکارهایی که صرفا حاضر به خرج کردن پول گزاف برای هر کلمه‌ی کلیدی هستند، به جایگاه‌های برتر دست نیافته و احیانا با تبلیغ‌های کم‌کیفیت و سواستفاده‌گرانه‌ی خود، خاطر کاربران موتور جستجوی گوگل را که به نیت «حل مشکل» کلمه‌ای را در موتور جستجوی گوگل‌ وارد می‌کنند، آزرده نکنند.

در واقع رتبه‌ی هر تبلیغ ترکیبی از «قیمت پیشنهادی برای کلمه کلیدی» و «امتیاز کیفیت» است. امتیاز کیفیت ترکیبی از چند مولفه نظیر مرتبط بودن صفحه‌ی فرود و متن تبلیغ به کلمه‌ی کلیدی است و به طور خلاصه امتیاز کیفیت بالای یک تبلیغ تضمین می‌کند که مخاطب با کلیک بر روی لینک تبلیغ و وارد شدن به صفحه‌ی فرود، موردی که به دنبال آن است را پیدا می‌کند.

مهم بودن امتیاز کیفیت در جایگاه تبلیغ، مبحث افزایش امتیاز کیفیت در کلمات کلیدی مختلف و بهینه‌سازی و در نتیجه به صرفه‌سازی کمپین‌های گوگل‌ادزی را در پی دارد.

مجمع‌الجزایر گوگل و جزایری به هم پیوسته!
یک نکته‌ی دیگر در مورد گوگل ادز و سایر خدمات گوگل، مرتبط بودن آن‌ها به یکدیگر و وجود اکوسیستمی از خدمات گوگل است که باعث سینرژی بین این خدمات (هم‌افزایی بین محصولات و ارتقا کارآیی یک خدمت از طریق خدمتی مکمل از گوگل) می‌شود. مثلا اگر گوگل‌ادز را در نظر بگیریم، این سرویس رقیب نسبتا قدرتمندی از کمپانی مایکروسافت دارد که «بینگ ادز» نامیده شده و مکانیسمی تقریبا مشابه با گوگل‌ادز دارد. با این حال شرکتی مانند گوگل، موتور جستجوی قدرتمند‌تری نسبت به بینگ مایکروسافت داشته و از سرویس‌بسیار قدرتمند گوگل آنالیتیکس به عنوان یک مکمل عالی برای گوگل‌ادز استفاده می‌کند. شما با اتصال گوگل‌ادز به گوگل‌آنالیتیکس می‌توانید کمپین‌های گوگل‌ادزی خود را به این تحلیل‌گر معرفی کرده و عملکرد کمپین‌های خود را با دقت و قدرت زیاد در این تحلیل‌گر بررسی کنید.

 

Ads چه کاری برای شما انجام می دهد؟

نیل پاتل که یکی از مطرح‌ترین  دیجیتال مارکترهای دنیاست، در وب‌سایتش می‌گوید که استفاده از گوگل‌ادز آسان است با این حال استفاده‌ی مناسب و بهینه از آن اتفاقا آسان به نظر نمی‌رسد، گوگل‌ادز مانند ماشین فرمول یک است، برای راندن آن رانندگی بلد بودن شرط لازم است، اما قطعا کافی نیست، شما برای راندن ماشین فرمول ۱ باید در رانندگی حرفه‌ای باشید و به همین قیاس برای کار کردن با گوگل‌ادز نیز شرط کافی آن است که یک دیجیتال‌مارکتر حرفه‌ای بوده و از تجربه‌ها و حتی شکست‌های قبلی به خوبی درس گرفته باشید…

گوگل خود در بخش ساپورت خدمات خود، گوگل‌ادز را اینگونه تعریف می‌کند:

«گوگل‌ادز برنامه‌ی تبلیغاتی گوگل است که به وسیله‌ی آن می‌توان تبلیغاتی آنلاین برای رسیدن به مشتریان هدف ساخت. این پلت‌فرم گوگل به پروموت کردن بیزینس شما کمک می‌کند و به فروش محصولات و خدمات شما، برندینگ قدرتمند‌تر و نهایتا افزایش ترافیک وب‌سایت شما منجر می‌شود.» و در جایی دیگر ضمن تشریح ویژگی‌های این پلت‌فرم هدف آن را «تبلیغ بی‌درنگ کسب‌وکار با توجه به هدف آن بیزینس می‌داند، گوگل گوشزد می‌کند که نهایتا پیام تبلیغاتی شما را به شکلی مناسب با توجه به بودجه‌تان به مخاطبان هدف می‌رساند.»

بله! گوگل‌ادز یکی از مهم‌ترین منابع درآمد موتورهای جستجو، تبلیغ برای لینک‌های مختلف در کنار نمایش لینک‌های ارگانیک (با محتوای برتر)‌ است.
هر یک از موتورهای جستجو برای این کار، برنامه‌ها و پلن‌های خاص خود را دارند.
گوگل نام Google Ads را برای برنامه‌ی خود انتخاب کرده و بینگ هم یک پلن به نام Bing ads دارد.

گوگل معروفترین سیستم تبلیغات کلیکی جهان را داشته و به شما امکان می دهد که بر اساس معیارها و شاخص ها نتایج بازاریابی خود و بازدهی آن را سنجش و آنالیز کنید.
گوگل ادز نشان می دهد که چند درصد از مردم تبلیغات شما را می بینند و چند درصد کلیک می کنند تا از وب سایت شما دیدن کنند. با ابزار کنترلی گوگل، شما حتی می توانید فروش ناشی از تبلیغ خود را به صورت مستقیم ببینید.


مقاله‌ی مرتبط: بازاریابی اینترنتی چیست و چه تحولاتی را در کسب‌وکار ایجاد کرده است؟


ارائه آمار دقیق در ساعات شبانه روز
شما با ورود به اکانت تبلیغاتی خود می توانید تعداد نمایش و کلیک را در هر ساعتی از شبانه روز ببینید. برای صرفه جویی وقت شما، گوگل یک لیست خلاصه از همه ی نتایج و اعدادی که مهم هستند، برایتان می فرستد.
متوقف کردن، شروع کردن، وقفه ایجاد کردن، تست کردن
شما می توانید تبلیغ خود را تغییر دهید، نحوه های جدید جستجو را امتحان کنید، کمپین خود را متوقف کنید و یا هرگونه که دوست دارید آن را مجددا شروع کنید. به همین سادگی و همه ی اینها با بخش تبلیغاتی گوگل امکان پذیر است

زمان مناسب، جای مناسب، تبلیغات جهانی و محلی
به صورت هدفمند تبلیغات خود را در کشور های خاص، نواحی یا شهر های خاص، یا یک فاصله مشخص از محل کسب و کار یا فروشگاه خود به نمایش بگذارید.
رسیدن به افراد درست در زمان درست
کسب و کار شما توسط مردم در گوگل دقیقا در زمانی که به دنبال خدمات و یا کالای شما هستند، پیدا می شود.
دسترسی به مشتریان در هر دستگاهی که استفاده می کنند
در دنیای موبایلی امروز، شما مجبور به تبلیغ در هر دستگاهی که مشتریانتان استفاده می کنند مانند رایانه رومیزی، لپ تاپ، تبلت و موبایل هستید. با این راهکار وقتی آنها جستجو می کنند، وب سایت ها را باز می کنند یا خریدی انجام می دهند، شما دقیقا آنجا هستید.

گوگل ادز نشان می دهد که چند درصد از مردم تبلیغات شما را می بینند و چند درصد کلیک می کنند تا از وب سایت شما دیدن کنند. با ابزار کنترلی گوگل، شما حتی می توانید فروش ناشی از تبلیغی که می گذارید را به صورت مستقیم ببینید.

 

برای ورود به آموزش جامع گوگل ادز باید ابتدا مفهوم کلمات کلیدی را بدانیم:

گوگل‌ادز و کلمات کلیدی

کلمات کلیدی مفهوم مهمی هستند که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

مفهوم کلمات کلیدی:

کلمات کلیدی خلاصه خواسته‌ها و نیازهای مردم هستند که برای رسیدن به اطلاعات موجود در اینترنت از آن در موتورهای جستجو استفاده می‌شود. کلمات کلیدی رابط بین جستجو کنندگان درموتورهای جستجو و صاحبان وب‌سایت‌ها هستند؛ صاحبان وب‌سایت روی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت خود تمرکز می کنند تا از این طریق بتوانند کاربران مختص و هدفمند خود را جذب نمایند.

کلمات کلیدی را مي‌توان به عنوان یک ایده که توسط ذهن جستجو کنندگان در نظر گرفته می‌شود نیز بیان کرد. ایده‌ای که به واسطه نیاز آنها به محصول، سرویس، محتوا و اطلاعات خاصی ایجاد می‌شود. پس طبیعیست که صاحبان وب‌سایت همواره در حال تلاش برای رسیدن به کلمات کلیدی باشند که کاربران بیشتر از آن‌ها در موتورهای جستجو استفاده می‌کنند.

پس با توجه به توضیحات، می‌توان اینطور گفت که کلمه کلیدی از منظر خریدار(مشتری) کلمه‌ای است که از نظر او به بهترین شکل نظرش را به موتور جستجو می‌رساند، پس یک کسب‌وکار (فروشنده) باید کلمه کلیدی را برای سرویس، محصول و یا محتوای خود انتخاب کند که بر اساس تحقیق یا حدس، مشتری آن را انتخاب می‌کند.

گوگل‌ادز و سئو

نحوه‌ی استفاده مشتری و نمایش نتایج توسط گوگل، مفاهیم مهمی هستند که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

در تصویر بالا  نتایجی که نمایش داده شده اند، ماحصل رقابت کسب‌وکارهای مختلف روی سئوی کلمه کلیدی «تور بلغارستان تابستان» بوده که برای مشتری به نمایش درآمده‌اند.

نحوه عملکرد موتور جستجو

موتورهای جستجو برای نمایش نتایج به کاربران، بایستی به مطالب سایت‌ها دسترسی داشته باشند؛ این کار به وسیله ربات‌های موتور جستجو انجام می‌شود. ربات‌ها از طریق لینک‌هایی که به سایت ها داده می‌شوند، به آن سایت مراجعه کرده و سپس آن صفحه را بر اساس کلمات مرتبط به موضوع آن صفحه در پایگاه داده خود ذخیره می کنند.

بنابراین زمانی که کاربران در موتورهای جستجو موردی را سرچ می کنند، موتورهای جستجو مطالب مربوط را از داخل دیتابیس خود جستجو می‌کنند و نتیجه را به کاربر نشان می‌دهند. در واقع موتورهای جستجو در همان لحظه اقدام به مشاهده سایت نمی‌کنند، بلکه به دیتابیسی که قبلا صفحات سایت‌ها را ذخیره کرده‌اند، مراجعه می‌کنند.

 

یک مثال از کاربرد گوگل Ads:

آموزش جامع گوگل‌ادز

نحوه‌ی عملکرد موتور جستجو مفهوم مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

همانظور که مشاهده می‌کنید، در مثال بالا مشتری که قصد سفر به بلغارستان در فصل تابستان را داشته، با کلمه کلیدی «تور بلغارستان تابستان ۹۶» به جستجو پرداخته و نتایجی برای او به نمایش در آمده است.

۳ نتیجه اول که که در تصویر مشخص شده و در بالای صفحه با آیکون Ads متمایز شده‌اند، از این خبر می‌دهند که این نتایج بر اساس تبلیغات کلیکی گوگل، یعنی همان Google Ads و نه «سئو» نمایش داده شده‌اند، این دسته از نتایج در پایین صفحه نیز نمایش داده می‌شوند و نتیجه استفاده کسب وکارها و تزریق پول به حساب ادوردز برای نمایش تبلیغشان هستند.

داشبورد گوگل‌ادز در یک نمای کلی (OverView):

داشبورد گوگل‌ادز

شناخت مناسب از داشبورد گوگل‌ادز مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

بعد از ساخت حساب و راه‌اندازی کمپین شما با داشبورد گوگل‌ادز در ابعاد و سطوح مختلف مواجه می‌شوید.

Clicks, search impression share, avg cpc, cost از شاخص‌های مورد بررسی در این بخش هستند.

Clicks به تعداد کلیک‌های دریافتی شما از این کمپین اشاره می‌کند. در بخش Search impression share گوگل به شما اعلام می‌کند که تبلیغ شما در چند درصد از کل مواردی که جستجو به ازای کلمه‌ی کلیدی صورت گرفته، نمایش داده شده است. در بخش avg cpc به شما اعلام می‌شود که میانگین هزینه‌ی پرداختی به ازای هر کلیک برای شما به چه میزان بوده است و نهایتا در بخش Cost هزینه‌ی که تا به این لحظه از شارژ شما به ازای کل کلیک‌های دریافتی کسر شده است، به نمایش در می‌آید.

با اسکرول صفحه به پایین شما با ۳ بخش تفکیک شده به نام‌های Campaign, keywords, ads رو‌به‌رو می‌شوید که اطلاعاتی اختصاصی درباره‌ی این ابعاد برای شما به نمایش می‌گذارد.

شما در بخش campaign‌ با گزارشی از شاخص‌های Cost, clicks, CTR مواجه می‌شوید. CTR بدین اشاره می‌کند که از بین کسانی که در معرض کپین‌های شما قرار گرفته‌اند (Impression) چه تعداد کلیک دریفت شده و این نسبت را به صورت درصدی نمایش می‌دهد.

در بخش keywords همین شاخص‌ها برای کلمات کلیدی مختلف گزارش می‌شوند و در بخش ads وضعیت تبلیغ (فعال بودن یا غیرفعال بودن) تبلیغ‌های مختلف، clicks, CTR و Impression‌ (تعداد نمایش تبلیغ) به شما گزارش می‌شوند

قبل از ورود به مباحث بعدی لازم است تا با چند شاخصِ مهمِ این سرویس به لحاظ مفهومی بیشتر آشنا شویم، توجه کنید که توضیح در مورد این شاخص‌ها به طور ضمنی کارکرد این سرویس را فارغ از پیچیدگی‌های فنی را هم در کنار ارزش آن‌ها به لحاظ عملکرد بازاریابی برای شما آشکار می‌کند.

مهم‌ترین شاخص‌های گوگل‌ادز از نظر تاثیر در بازاریابی

مهمترین شاخص‌های گوگل‌ادز

شاخص‌های گوگل‌ادز  در یادگیری آموزش جامع گوگل‌ادز نقش مهمی ایفا می‌کنند

شاخص نرخ Impression:
شما تا اینجا می‌دانید که گوگل ادز تبلیغات شما را نمایش می‌دهد، اما تا به اینجا چه چیزی در این کمپین تبلیغاتی اهمیت پیدا می‌‌کند؟ بله! تا به این لحظه تعدادِ نمایش تبلیغاتِ شما به خودی خود اهمیت پیدا می‌‌کند؛ آنچه ما آن را نرخ Impression به معنای تعداد نمایش تبلیغ می‌نامیم.

 

شاخص Click:

خب! پس از اینکه تعداد نمایشِ تبلیغ‌مان را متوجه شدیم، چه چیزی به ذهن‌مان می‌آید؟ به طور منطقی هدفِ نهایی ما از تبلیغ صرفا نمایشِ آن نبوده، بلکه ما در یک گام فرا‌تر، انتظارِ «کلیک» کردن مخاطب بر روی تبلیغ را داشته‌ایم. آنچه ما آن را Click Rate یا همان نرخ کلیک می‌نامیم.

شاخص CTR:

اما از ارتباط بین ۲ شاخص اول و نتیجه‌گیری منطقی از آن چه به ذهن شما می‌آید؟ فرض کنید که ما ۱۰۰۰ کلیک داشته باشیم. آیا این نرخِ کلیک خوبیست یا نه؟ در یک تمثیل همانطور که تحلیل کم یا زیاد بودن سودِ یک کسب‌وکار نسبت به میزان سرمایه‌گذاری سنجیده می‌شود، کم یا زیاد بودن کلیک‌ها نیز وابسته به تعداد نمایش است.

اگر هزار کلیکی که به دست آورده‌ایم از یک میلیون نمایش باشد، ما میزان کلیک خوبی نداشته ایم؛ اما اگر همین هزار کلیک از ۱۰ هزار نمایش به دست آمده باشد، این تعداد برای ما مطلوب خواهد بود. در چنین شرایطی سنجیدن نسبت کلیک با توجه به نرخ نمایش را Click Trough Rate یا به اختصار CTR می‌نامیم که یک شاخص بسیار مهم محسوب می‌شود.

شاخص Search Impression Share:
این شاخص آگاهی بسیار خوبی را به شما منتقل می‌‌کند، فرض کنید که در روبروی این شاخص عدد ۴۸ هزار و عدد ۲۳ درصد ظاهر شود. این به این معناست که شما با این تبلیغ ۴۸ هزار بار نمایش داده شده‌اید که شامل ۲۰ درصد نمایش‌های تبلیغاتی گوگل است.
جنبه دیگر این قضیه آن است که شما در ۸۰ درصد تبلیغات نمایش داده نشده‌اید که به معنای ۱۹۲ هزار نمایش می‌باشد. در واقع می‌توان گفت حجم بازار نمایش‌های تبلیغاتی کلا ۲۴۰ هزار نمایش برای کلمه خاصی است که ما در این مثال در ۲۰ درصد معادل ۴۸ هزار بار نمایش داده شده‌ایم.

Avg.CPC یا متوسط هزینه‌ها برای هر کلیک:
مشخصا برای هر کلیک، گوگل مبلغی از شما دریافت می‌‌‌کند، این که شما بتوانید حداکثر بهره‌وری را از میزان مشخصی هزینه دریافت کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به هر حال متوسط هزینه برای هر کلیک به شما نشان می‌دهد که هر کلیک به طور متوسط برای شما چقدر آب خورده و رقم آن تا چه حد برای شما به صرفه است.


مقاله‌ی مرتبط: مهمترین اصطلاحات دیجیتال‌مارکتینگ که هر مارکتر باید بداند!


ساخت کمپین با Google Ads

خب! در این آموزش جامع گوگل‌ادز می‌خواهیم آموزش ساخت یک کمپین گوگل‌ادزی آن‌گونه که در فضای ایران بیشتر رایج است را افزایش دهیم؛ توجه داشته باشید که این سرویس بسیار قدرتمند گوگل می‌تواند ریزه‌کاری‌ها و پیچیدگی‌های زیادی را در بر داشته باشد؛ با این حال برای اکثر کسب‌وکارها و تمامی تازه‌کارهای این عرصه آموزش یک روند کاربردی و عمومی با حذف پیچیدگی‌های اضافی می‌تواند راهگشاتر باشد؛ با این مقدمه بیایید پیش‌نیازهای مفهومی ساخت یک کمپین را در آموزش جامع گوگل‌ادز بررسی کنیم

تبلیغات به چه منظور و به چه طریق؟
به طور کلی یک کمپین برای یک سرویس/محصول راه‌اندازی می‌شود و این بدین معناست که شما یک برنامه تبلیغ کلیکی را با استفاده از سرویس ادز گوگل برای «افزایش فروش» (دریافت کلیک بیشتر برای هدایت به صفحات فرود) و یا افزایش آگاهی مشتریان (Brand Awareness) به منظور فروش در آینده با افزایش آگاهی مشتریان راه‌اندازی می‌کنید. تبلیفات کلیکی گوگل به طور کلی شامل تبلیغات متنی و تبلیغات بنری در سایت‌هاییست که پارتنر این غول فن‌آوری هستند. مشخصا در ایران تبلیغات Google ads شامل تبلیغات صرفا متنی است که استفاده حداکثری از آن‌ها را ممکن می‌کند.

 

مسئله Quality Score

امتیاز کیفیت در گوگل‌ادز

امتیاز کیفیت مفهوم مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

به شخصه دیده ایم که بعضی از متقاضیان گوگل ادز علی‌رغم هزینه نسبتا زیادی که برای یک کمپین و دریافت کلیک کرده‌اند، از نحوه نمایش و بازدهی تبلیغاتشان ناراضی بوده‌اند؛ این مسئله حتی به سوتفاهم‌های زیادی میان سرویس‌دهندگان و سرویس‌گیرندگان گوگل ادز منجر شده است.

اما Quality Score چیست؟

امتیاز کیفیت یا Quality Score شاخصی برای نمایش کیفیت آگهی‌ها، کلمات کلیدی و صفحات فرود است که امتیازی با کمینه ۱ تا بیشینه ۱۰ را در یک بازه دریافت می‌کند.. گوگل همانند نتایج ارگانیک، اهمیت زیادی برای کیفیت نتایج تبلیغاتی قائل است.

نمایش تبلیغات بهتر و مرتبط، باعث رضایت جستجوکنندگان می‌شود. تبلیغ کنندگان برای نمایش آگهی‌های باکیفیت هزینه کمتری پرداخت می‌کنند و راضی هستند. در نتیجه رضایت جستجوکنندگان و تبلیغ‌کنندگان باعث تداوم استفاده آنها از گوگل می‌شود و این به سود گوگل است.

Quality Score یکی از ۲ المان تعیین کننده Ad Rank‌ به معنای جایگاه تبلیغاتی شماست؛ دیگری حداکثر مبلغی است که شما برای دریافت یک کلیک تعیین می‌کنید و به آن Max bid گفته می‌شود. برای درک بهتر این مطلب به عکس زیر توجه کنید:

امتیاز کیفیت در گوگل‌ادز

رتبه‌ی تبلیغ مفهوم مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

در تصویر بالا، فرمول Quality Score * Max Bid امتیاز و جایگاه تبلیغاتی شما را تعیین می‌کند. برای اینکه اهمیت Quality Score را بدانید، به جایگاه نهایی این تبلیغات توجه کنید. بالاترین امتیاز را تبلیغی با پیشنهاد حداکثر ۲ دلار و Quality Score با امتیاز ۱۰ به دست آورده و در مقابل جایگاه آخر نصیب تبلیغی شده که علی‌رغم تعیین قیمت هنگفت ۸ دلار به علت Quality Score‌ بسیار پایین، در آخرین رتبه قرار گرفته است.
نکته دیگر تاثیر Quality Score‌ در تعیین پرداختی واقعی شما برای هر کلیک است. بدین صورت که با توجه به تصویر بالا، پرداختی واقعی تبلیغ‌کننده۱ که بهترین جایگاه را دارد، علی‌رغم پیشنهاد ۲ دلاری تبلیغ‌کننده ۱.۶۱ دلار تعیین خواهد شد. اما این مبلغ چگونه تعیین می‌شود؟

رتبه‌ی تبلیغ در گوگل‌ادز

به نقش امتیاز کیفیت در رتبه‌ی تبلیغ و قیمت تمام شده در آموزش جامع گوگل‌ادز توجه کنید

همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، گوگل قیمت Advertiser1‌ را بر اساس AdRank ادورتایزر۲ که بر کوالیتی اسکور Advertiser1 تقسیم شده به دست آورده و البته ۰.۰۱ را به حاصل اضافه نموده که عدد نهایی ۱.۶۱ را به دست داده است. پس در تحلیل نهایی Quality Score خوب که منجر به AdRank بالا شده، موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های شما هم میشود.
Quality Score شامل ۵ مولفه بوده و  از این قرار است:

عوامل موثر بر امتیاز کیفیت

به مولفه‌های تاثیرگذار بر امتیاز کیفیت در آموزش جامع گوگل‌ادز توجه کنید

CTR
نرخ کلیک یا به اختصار CTR نسبت تعداد افرادی که بر روی یک لینک کلیک می‌کنند به کسانی است که آن را مشاهده کرده‌اند. این لینک می‌تواند لینک یک صفحه، ایمیل و یا تبلیغات باشد. این عبارت به طور معمول برای سنجش موفقیت یک کمپین تبلیغاتی آنلاین برای یک وب‌سایت خاص و همچنین اثربخشی کمپین‌های ایمیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هدف از محاسبه این معیار، اندازه‌گیری نسبت کلیک‌ها به مشاهده‌های یک تبلیغ آنلاین یا کمپین بازاریابی ایمیلی است. به طور کلی هر چه CTR بالاتر باشد، اثربخشی کمپین بازاریابی در هدایت افراد به سمت وب‌سایت هدف بیشتر بوده است.

Keyword Relevancy
به معنای مرتبط بودن کلمات کلیدی انتخاب شده با محتوای صفحه فرود می‌باشد. هنگامی که کاربر بر اساس کلمه کلیدی شما به یک صفحه فرود هدایت می‌شود، نباید با چیزی متفاوت از آنچه «کلمه کلیدی» وعده می‌دهد روبرو شود، عدم رعایت این نکته نوعی فریب تلقی شده و از Quality Score‌ شما می‌کاهد.
Ad Copy Relevance
کپی به معنای نوشته تبلیغاتی است و برای افزایش فروش نوشته می‌شود، متن تبلیغاتی تبلیغ شما نیز باید به محتوای صفحه فرود مرتبط باشد.

Overall Account Quality and Historical Performance:
همچنین مولفه‌های کیفیت اکانت و عملکرد تاریخی و سابقه آن نیز در طول زمان، از مولفه‌های اثرگذار بر Quality Score هستند.

Landing page Experience
به ویژگی‌های اطلاق می‌شود که به واسطه آن کاربر می‌تواند تجربه خوبی از کار با صفحه داشته باشد. مباحث بهینه‌سازی Frontend و طراحی تجربه کاربری در این بخش مشخص می‌شوند.
در ادامه به شما توضیح می‌دهیم که چگونه وضعیت Quality Score خود به ازای کلمات کلیدی را رصد کنید:

اگاهی از امتیاز کیفیت هر کلمه:

آگاهی از امتیاز کیفیت

آگاهی از امتیاز کیفیت هر کلمه‌ی کلیدی مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

برای بهینه‌سازی کمپین‌ها آگاهی از امتیاز کیفیت شما در کلمات کلیدی برگزیده اهمیت دارد. تا در صورتی که امتیاز کیفیت پایینی روی یک کلمه دارید، روی آن تبلیغ نکنید و یا برای بهبود امتیاز کیفیت در آن کلمه تلاش کنید. چنانچه امتیاز کیفیت شما کمتر از ۷ از ۱۰ باشد، نمی‌توانید به عملکرد مناسب آن کلمه در کمپین خود امیدوار باشید.

برای آگاهی از این امتیاز برای کلمات مختلف، به بخش keyword در پنل رفته و با کلیک بر روی column-modify column از بخش Quality score‌ آیتمی به همین نام را تیک بزنید تا در ستون بررسی شاخص‌های کلمات کلیدی quality score هر کلمه نیز برای آن نمایش داده شود.

ساختار یک کمپین ادوردز و اهمیت نحوه‌ی قیمت‌گذاری:

اکانت

کمپین

گروه تبلیغاتی

کلمه‌ی کلیدی

در این بخش از آموزش جامع گوگل‌ادز از ساختار یک کمپین گوگل‌ادزی صحبت می‌کنیم: یک ساختار ۴ سطحی در گوگل‌ادز وجود دارد که عبارت از Account, campaign, AdGroup, Keywords است. در بخش Account شما با مشخص کردن یک حساب سطح سازمانی را مشخص می‌کنید؛ بدین معنا که مثلا ممکن است شما کارشناس فریلنسر دیجیتال‌مارکتینگ در چند سازمان باشید و برای مدیریت تبلیغات هر یک حسابی جدا باز می‌کنید.

سطح دیگر Campaign است. هر سازمانی برای تبلیغ کسب‌وکار خود کمپین‌های مختلفی را در مقاطع مختلف زمانی و با هدف‌های مختلف راه‌اندازی می‌کند. شما این کمپین‌ها را در سطح Campaign مدیریت می‌کنید.

در هر کمپین می‌توان گروه‌های تبلیغاتی متعددی ایجاد کرد. در توضیح این سطح باید گفت: از آنجایی که در بازاریابی محصول ما با ارائه محصولات متفاوت به مشتریان متفاوتی سروکار داریم، از گروه‌های تبلیغاتی یا همان adgroupها استفاده می‌کنیم. مثلا اگر ما یک فروشگاه آنلاین کفش باشیم که کفش مردانه، زنانه و بچگانه می‌فروشیم، منطق بازاریابی حکم می‌کند که برای هر یک یک گروه تبلیغاتی مستقل درست کنیم و در آن گروه‌ها تبلیغی با استفاده از کلمات کلیدی هدف در هر گروه ایجاد کنیم.

یعنی برای هر گروه تبلیغاتی، کلمات کلیدی را انتخاب می‌کنید تا در ازای جستجوی آن کلمه کلیدی توسط مخاطب، تبلیغ شما به او نمایش داده شوید.

….توضیحات عملی ساخت کمپین:

پیش از شروع عملی لازم است بدانید:

هنگامی که کمپینی جدید می‌سازید، ابتدا باید نوع کمپین را مشخص کنید، ۲ نوع متداول کمپین، Display network  و Search traffic‌ هستند که دومی در ایران بیشترین کاربرد را دارد. در کمپین‌های  Display Network بنر تبلیغاتی شما در سایت‌های همکار گوگل نمایش داده شده و شما می‌توانید مشخص کنید که با توجه به نوع محصول و خدمات شما، این بنرها در سایت‌های با زمینه‌ی مشابه نمایش داده شوند.

در ایجاد کمپین از نوع search traffic‌ که همان تبلیغات جذب ترافیک از طریق تبلیغ  متنی هستند، مشخص کردن نحوه‌ی قیمت‌گذاری برای هر کلیک اهمیت پیدا می‌کند. اینکه شما معادل با بالاترین قیمت، پیشنهاد دهید، این کار را به صورت خودکار بر عهده‌ی گوگل بگذارید و یا به صورت دستی قیمت هر کلیک برای هر کلمه‌ی کلیدی را مشخص کنید (Manual CPC)

برای این منظور در هنگام راه‌اندازی کمپین جدید، در مرحله‌ی Campaign setting و در بخش ‌Bidding،  گزینه‌ی Select your bid Strategy را بر روی Manual CPC تنظیم کرده و قیمت موردنظر را تعیین کنید.

خب! بیایید گام به گام مراحل گفته شده را با هم طی کنیم:

راه‌اندازی کمپین در گوگل‌ادز

ساخت کمپین مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

ابتدا پس از ورود به اکانت خود، گزینه Campaigns را انتخاب کرده و سپس با کلیک بر آیکون + یک کمپین جدید بسازید.

انواع کمپین در گوگل‌ادز

استفاده از کمپین‌های سرچ مسئله‌ی مهمی است که باید در این آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

در ادامه و مطابق تصویر بالا می‌توانید یک نوع کمپین بسازید که آن به استراتژي، قصد و هدف شما از کمپین باز می‌گردد. به هر حال Brand Awareness, Sales, Website Traffic در ایران رایج تر هستند.

کمپین از نوع ترافیک در گوگل‌ادز

ما در این آموزش جامع گوگل‌ادز، کمپین از نوع Website Traffic را انتخاب کردیم. پس از انتخاب، گوگل از ما می‌خواهد نوع کمپین خود را مشخص کنیم. از بین ۴ نوع سرویس Video, Shopping, Display, Search ما Search  که سرویس تبلیغات متنی گوگل ادز است را انتخاب می‌کنیم؛ با این حال اجمالا بدانید که تبلیغات ویدئو به ارائه تبلیغات در ویدئو اپ‌هایی نظیر یوتیوب، سرویس شاپینگ به ارائه تبلیغات محصول شما در بخش شاپینگ گوگل و تبلیغات Display به نمایش بنرهای شما در سایت‌های طرف قرارداد با گوگل می پردازد.

مکان و زبان در گوگل‌ادز

استفاده از قید مکانی همه‌ی کشورها و قید زبانی انگلیسی و فارسی مسائل مهمی هستند که باید در این آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

در ادامه، مطابق تصویر بالا All Countries and territories را انتخاب می‌‌کنیم و از بخش Languages زبان‌های فارسی و انگلیسی را انتخاب کنید.

قیمت‌گذاری در گوگل‌ادز

استفاده از قیمت‌گذاری دستس مسئله‌ی مهمی است که باید در این آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

بعد از آن و با اسکرول صفحه به پایین، بودجه روزانه را انتخاب کنید؛ در قسمت Bidding ما آن را روی Manual CPC تنظیم کرده‌ایم تا کنترل بیشتری روی هزینه کرد خود داشته باشیم.

آموزش جامع گوگل‌ادز

مثلا اگر یک فروشگاه دیجیتال هستید که لوازم خانگی و پوشاک ارائه می‌کنید، آشکار است که باید گروه‌های تبلیغاتی متفاوتی هم برای این ۲ دسته که هر کدام مشتریان خاص خود را دارند ارائه کنید. در نهایت برای هر گروه تبلیغاتی، کلمات کلیدی را انتخاب می‌کنید تا در ازای جستجوی آن کلمه کلیدی توسط مخاطب، تبلیغ شما به او نمایش داده شوید.

 Ad Extensionها چه هستند

و تنظیم آن‌ها چگونه صورت می‌گیرد؟تحلیل نتایج در گوگل‌ادز

استفاده از افزونه‌های گوگل‌ادز مسئله‌ی مهمی هستند که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

در این بخش به دلیل اهمیت و کاربردی بودن آن مفصل‌تر صحبت می‌کنیم.

Extension Ad در گوگل ادز چه کاربردی دارد؟

تعداد کاراکترهایی که در آگهی‌های متنی گوگل ادز می‌توان استفاده کرد محدود هستند، با این حال گوگل ادز امکان اضافه کردن افزونه یا Extension به تبلیغات را ارائه می‌کند تا بتوانید به صورت ساختار یافته اطلاعات بیشتری را به آگهی خود اضافه کنید. تفاوت در ساختار و طول تبلیغاتی که در نتایج جستجوی گوگل مشاهده می‌کنیم نیز به خاطر افزونه های متفاوتی است که تبلیغ کنندگان در تبلیغ گوگل خود استفاده می‌کنند.
با توجه به اینکه افزونه ها اطلاعات بیشتری را برای مخاطب نمایش می‌دهند و فضای بیشتری از صفحه نمایش کاربر را اشغال می‌کنند، به افزایش نرخ کلیک بر روی آگهی ها کمک می‌کنند. همچنین به افزایش Quality Score تبلیغات کمک می‌کنند که منجر به کاهش هزینه و افزایش رتبه آگهی ها می‌شود.
حداقل فایده استفاده از افزونه های تبلیغاتی این است که با افزونه های تبلیغاتی، شما فضای بیشتری برای ترغیب مشتریان خواهید داشت. مثلا در callout ها شما می توانید وجه تمایزتان را با رقیبان تان بیان کنید. با افزونه call مشتری خیلی سریع می تواند با شما تماس بگیرد. با افزونه سایت لینک قبل از ورود کاربر به سایت تان، او می تواند انتخاب کند که به کدام بخش سایت تان می‌خواهد برود.

توضیحاتی در مورد افزونه‌ها:

افزونه Callout

افزونه‌ها در گوگل‌ادزاستفاده از افزونه Callout مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

به عنوان مثال : عباراتی مانند «حمل رایگان» ، «پشتیبانی ۲۴ ساعته» یا «تضمین بازگشت وجه» که نوعی مزیت برای شما ایجاد می‌کنند و عباراتی از این دست را می‌توانید به عنوان افزونه Callout به آگهی‌تان اضافه کنید تا کاربران اطلاعات بیشتری درباره کسب و کار، محصولات و خدمات شما دریافت کنند و برای کلیک بر روی آگهی ترغیب شوند. در این‌جا به استفاده از کپی رایتینگ برای نوشتن یک Callout جذاب نیازمندیم.
Callout در کامپیوترهای دسکتاپ بعد از متن description اضافه می‌ شود و در موبایل به صورت باکس‌های اسکرول شونده ی افقی در پایین تبلیغات نمایش داده می‌شود.
در تصویر زیر نمایی از جایگاه Callout در چیدمان یک تبلیغ را در ۲ وضعیت موبایل و دسکتاپ مشاهده می‌کنید.

برای اضافه کردن افزونه callout روی گزینه ads&extension کلیک کنید. وارد قسمت extension شوید. روی آیکون + و سپس callout extension کلیک کنید.

طول هر متن callout حداکثر می‌تواند ۲۵ کاراکتر باشد. توجه داشته باشید که برای نمایشCallout حداقل باید دو callout فعال در سطح ادگروپ، کمپین و یا اکانت خود داشته باشید. همچنین حداکثر ۶ callout در هر تبلیغ نمایش داده می‌شود.

افزونه Structured Snippet

افزونه‌های گوگل‌ادز

استفاده از افزونه Structured  Snippet مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

افزونه Structured snippet برای نمایش جنبه های مختلفی از محصولات یا خدمات شما برای کاربران مناسب است. برای مثال برای نمایش امکانات هتل یا نوع خدمات یک شرکت از این افزونه می‌توان استفاده کرد.
این افزونه از جنبه هایی شبیه افزونه callout است اما تفاوت‌های مشخص دارد. مثلا در Structured snippet شما بایستی Header ای برای مقادیر خود مشخص کنید. این header به زبان های مختلف وجود دارد، اما متاسفانه امکان انتخاب زبان فارسی در این بخش وجود ندارد.

افزونه sitelink

افزونه‌‌های گوگل‌ادزاستفاده از افزونه Sitelink مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

همانطور که میدانید کاربران با کلیک بر روی عنوان و آدرس سایت در تبلیغات گوگل به لندینگ پیجی که در آگهی مشخص کرده‌ایم وارد می‌شوند. از طریق افزونهsitelink extension می‌توانیم لینک‌های بیشتری از سایت‌مان را به انتهای آگهی های خود اضافه کنیم.
برای ایجاد هر سایت لینک باید لینک صفحه ای از سایت و عنوان آن را وارد کنیم. عنوان لینک حداکثر می‌تواند ۲۵ کاراکتر باشد. همچنین امکان افزودن ۲ توضیح با حداکثر ۳۵ کاراکتر به سایت‌لینک وجود دارد.
وارد کردن توضیحات سایت لینک کمک می‌کند تا آگهی شما فضای بیشتری در نتایج جستجوها در کامپیوترهای رومیزی داشته باشد.

 

افزونه Call

افزونه‌های گوگل‌ادزاستفاده از افزونه Call مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

با کمک Call extension می‌توانید شماره تماس خود را به تبلیغات اضافه کنید. استفاده از این افزونه برای کسب و کارهایی که هدفشان برقراری تماس تلفنی با کاربران است می‌تواند بسیار مفید باشد.
وقتی افزونه Call extension در موبایل نمایش داده می شود کاربران میتوانند با تپ کردن روی دکمه تماس ، مستقیما با شما ارتباط تلفنی برقرار کنند.
به یاد داشته باشید که اگر شما سعی داشته باشید که در عنوان تبلیغات یا بخش توضیحات آگهی، شماره تماس درج کنید، با توجه به قوانین گوگل، آگهی شما برای نمایش تایید نمی‌ شود.
توجه کنید که در صفحه افزودن Call extension جدید، امکان انتخاب ایران از لیست کشورها و همچنین درج شماره تلفن ایران وجود ندارد.

در مرحله بعد در این آموزش جامع گوگل‌ادز با گذر از این مرحله باید Ad Group های خود را بسازیم:

برای ساختن Adgroup خود که می‌تواند به تعداد دلخواه شما باشد، اسم آن و کلمات کلیدی مربوط به آن را مشخص کنید.
دقت کنید که ۳ فرمت برای کلمات کلیدی وجود دارند که مطابق تصویر و از گسترده به محدود، Broad match, phrase match, exact match نامیده می‌شوند.

شناخت انواع کلمات کلیدی:

آنچه یک کاربر حرفه‌ای گوگل‌ادز را از یک کاربر آماتور متمایز می‌کند، نحوه‌ی استفاده از کلمات کلیدی است. و ما قصد داریم در این آموزش جامع گوگل‌ادز در این مورد صحبت کنیم: کلمات کلیدی در گوگل‌ادز ۳ دسته exact, Broad و Phrase هستند. پیچیدگی کار با این کلمات آن است که استفاده از کلمات Exact (به این معنا که تبلیغ صرفا در نتیجه جستجوی آ کلمه کلیدی، بدون کم و کاستی به نمایش در بیاید.) ترافیکی محدود اما مرتبط را روانه سایت شما می‌کند، در این حالت شما کلیکی کم و نرخ تبدیلی بالا خواهید داشت.

در نوع phrase تبلیغ شما در نتیجه‌ی اضافه شدن پیشوند و پسوند به کلمه‌ی کلیدی انتخابی نیز نمایش داده می‌شود و نهایتا در نوع ‌Broad که کلی‌ترین حالت ممکن است، تبلیغ شما در نتیجه جستجوی کلمات مترادف و دارای شباهت نیز به نمایش در می‌آید.

پیچیدگی کار در مورد ۲ نوع کلمه‌ی کلیدی پایانی آن است که اگرچه تبلیغ شما نمایش و ترافیک بیشتری ایجاد می‌کند، با این حال به دلیل نامرتبط‌‌‌تر بودن کلمات جستجو شده با کلمات کلیدی شما، احتمالا نرخ تبدیل پایین‌تری خواهید داشت.

در این جا شما باید تصمیم بگیرید که محصول و در نتیجه مشتری شما خاص و محدود است (EXACT) یا عمومی (Broad and phrase)، همچنین بررسی رقبا و استفاده از کلمات کلیدی منفی می‌تواند کارآیی شما در استفاده از نوع کلمه‌ی کلیدی را افزایش دهد.

در ادامه به کاربرد اختصاصی هر نوع کلمه‌ی کلیدی در این آموزش جامع گوگل‌ادز می‌پردازیم:

کلمات کلیدی در گوگل‌ادز

استفاده و شناخت  انواع کلمات کلیدی مسئله‌ی مهمی است که باید در آموزش جامع گوگل‌ادز به آن توجه کنید

در حالت Broad Match اگر شما از کلمه بلیط قطار استفاده کنید، تبلیغ شما ممکن است برای جستجوهای “بلیط های هواپیما”، “بلیط قطار”، “تصادف قطار” و… به نمایش در بیاید. همچنین گوگل ممکن است تبلیغ شما را برای جستجوهای مشابه نیز به نمایش بگذارد.
به طور مثال اگر کسی دنبال جستجوی عبارت “معنی کلمه قطار چیست؟” باشد نیز تبلیغ شما به نمایش گذاشته می شود، در حالی که این کلمه در کلمات کلیدی شما نمی باشد.

Phrase Match

Phrase Match نیز تا حدی شبیه Broad Match است، اما کنترل بیشتری بر روی کلمه کلیدی به شما می دهد. تبلیغ شما زمانی نشان داده می شود که دقیقا همان عبارت در جستجو وجود داشته باشد، اما کلمات دیگری نیز در ابتدا و انتهای آن عبارت می تواند وجود داشته باشند.
کلمه کلیدی Phrase Match در داخل”….” نوشته می شود.
برای مثال اگر شما در کلمه کلیدی از عبارت “رزرو هتل” استفاده کنید، این عبارت در جستجوهایی مانند “رزرو هتل اینترنتی”، “رزرو هتل شیراز” و… نمایش داده خواهد شد، اما برای جستجوهایی مانند “رزرو آنلاین هتل” نمایش داده نخواهد شد.
Exact match
Exact Match نوع خاص و محدود شده‌ای از کلمات کلیدی می باشد. با این نوع کلمه کلیدی، جستجو کننده ها فقط زمانی می توانند تبلیغ شما را ببینند که دقیقا عبارت مورد نظر شما را جستجو کرده باشند.

کلمه کلیدی Exact Match در داخل […] نوشته می شود.

برای مثال اگر کلمه کلیدی مورد نظر شما [خرید بلیط قطار] باشد، نمایش تبلیغ شما فقط برای جستجوی «خرید بلیط قطار» نمایش داده می شود، نه برای «فروش بلیط قطار»، «نرخ بلیط قطار» و … .
در ضمن به یاد داشته باشید که شما می‌توانید با انتخاب کلمه کلیدی از نوع Negative مشخص کنید که به ازای چه کلماتی مطلقا نمی‌خواهید نمایش داده شده و کلیک دریافت کنید، پس با تاکید بر این کلمات کلیدی منفی آن‌ها را Exclude می‌کنید.
در ادامه Final url، عناوین و توضیحات را وارد می‌کنید تا تبلیغ شما عملا ساخته شود.

خب تبریک می‌گوییم، کمپین شما ساخته شد!

۲ نکته‌ی مهم در کمپین‌های گوگل‌ادز:

اتصال گوگل‌ادز به گوگل‌آنالیتیکس:

در این آموزش جامع گوگل‌ادز درباره‌ی اتصال گوگل‌ادز به گوگل‌آنالیتیکس صحبت می‌کنیم: برای این منظور با مراجعه به گوگل‌آنالیتیکس خود و مراجعه به بخش Admin-property-product linking، گزینه‌ی Google Ads linking را انتخاب کنید تا نهایتا گوگل‌آنالیتیکس و گوگل‌ادز شما به هم متصل شوند.

تحلیل کمپین‌های گوگل‌ادزی در گوگل‌آنالیتیکس:

با مراجعه به گوگل‌آنالیتیکس، بخش reporting-acquisition-campaign و با فیلتر کردن نتایج براساس مقدار google ads برای دایمنشن sourceمی‌توانید کمپین‌های گوگل‌ادزی خود را مشاهده نمایید.

کاربرد UTM

در این آموزش جامع گوگل‌ادز درباره‌ی UTM در کمپین‌های گوگل‌ادزی صحبت می‌کنیم: UTM‌ها پارامترهایی هستند برای صفحات فرود، و به زبان ساده باید گفت که این پارامترها لینک‌های این صفحات را شناسنامه‌دار کرده و باعث می‌شوند که ما بتوانیم به شکل بهتری عمکلرد آن‌ها را بررسی کنیم هر utm‌ که برای لینک یک کمپین تنظیم می‌شود ۳ پارامتر اجباری شامل Campaign Medium, Campaign source, campaign name دارد.

نام campaign مشخصا به اسم کمپین اشاره کرده، medium‌ به نوع رسانه‌ی تبلیغ‌کننده ( در گوگل‌ادز CPC) و source به نام خاص آن رسانه اشاره می‌کند. ( در گوگل‌ادز سورس خودِ google ads است)

برای ست کردن UTM‌ برای یک کمپین، پس از انتخاب آن به بخش setting در گوگل‌ادز مراجعه کرده و با رفتن به بخش url option، پارامترهای مربوط به UTM‌ را در بخش custom parameters مشخص نمایید.

 

در این مقاله‌ی آموزش جامع گوگل‌ادز به آموزش جامع گوگل‌ادز پرداختیم و در این راه با مفهوم کلمات کلیدی، نحوه‌ی عملکرد موتور جستجو آشنا شدیم، همچنین دانستیم مهم‌ترین شاخص‌های گوگل‌ادز کدامند و  پس از آشنایی با ساختار گوگل‌ادز، نهایتا از راه‌اندازی کمپین آگاه شدیم

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ارتباط واتس‌اپی!
به کمکی احتیاج دارید؟
سلام! هر سوالی دارید پاسخگو هستم